Túlságosan olcsón adta el a büki golfpályát Palotás János a Postabanknak? Uzsorásszerződés volt-e a felek között létrejött jogügylet? Netán a pénzintézet fizetett jóval az üzletrész értékén felüli összeget a vállalkozónak? A válasz a Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiumára vár, amely szerdán új eljárásban tárgyalja Palotás és a Postabank közötti jogvitát.
Az üzletember keresetében a büki Hungária Golf Kft.-re vonatkozó adásvételt támadja, amit 1998 áprilisában kötött a bankkal. Az ügylet uzsorás jellege, illetve a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő értékaránytalansága miatt a vételár érvénytelenségének megállapítását, és azt kéri, hogy a bank több mint kétmilliárd forintot fizessen számára.
A Postabank 920 millió forintért vette meg a 20 százalékban Palotás János, 80 százalékban Palotásné tulajdonában lévő golfklubot. Az üzletember csak a kft. egy részét akarta eladni, a pénzintézet azonban Palotásné 800 milliós tehermentes üzletrészén túl igényt tartott a Palotás tulajdonát képező, az APEH által adótartozás miatt korábban lefoglalt, 120 millió forint becsértékű 20 százalékra is. A bank tehát, állítja Palotás, kihasználta nehéz helyzetét. Így tudta elérni, hogy jóval a forgalmi értéke alatt vásárolja meg az egész kft.-ét, amit -- nem sokkal később -- 3,3 milliárd forintért el is adott a Postabank Investnek és az Epona Kft.-nek. Palotás szerint ezt a jelentős értékaránytalanságot sem a piac spontán értékítélet-változása, sem a bank értéknövelő ráfordítása nem indokolta, mivel ilyen nem is volt.
A Postabank álláspontja az, hogy nem uzsorásszerződést kötöttek, és alaptalan a feltűnő értékaránytalanságra hivatkozás is. Érvei közt szerepel az az új momentum is, hogy Palotásék lemondtak a szerződés megtámadásának jogáról.
Kétségtelen: a bank a golfklub teljes, kizárólagos tulajdonjogát akarta megszerezni. Ezért kötötte az adásvételt ahhoz a feltételhez, hogy Palotás lefoglalt üzletrészét a végrehajtási eljárásban megszerezze. Ma már nyilvánvaló: az ügylet alapul szolgált a korábbi bankvezetés által belső konszolidációnak nevezett veszteségeltüntetési tranzakciókhoz. Négy nappal az adásvételi megállapodás után a bank csereszerződést kötött két leányvállalatával, az Epona Kft.-vel és a Postabank Investtel a golfklub üzletrészeinek átruházásáról. Ennek során olyan vagyonértékelést vettek figyelembe, amely nem az értékesítendő cégnek, hanem egyik vagyontárgyának -- a golfpályának -- az értékét határozta meg, azzal a feltételezéssel, hogy azt semmilyen kötelezettség nem terheli. A golfpálya vagyonértékelésében szereplő paraméterek már önmagukban hordozták az ingatlan túlértékelésének lehetőségét. Tovább növelte az ingatlan értékét egy jövőbeli, ideális állapotot feltételező fikció, mely szerint a golfpálya optimálisan és nyereségesen működik majd, maximális kihasználtság mellett. Így alakult ki a túlzottan magas, összesen 3,3 milliárd forintos vételár. Ám ezekhez a vállalatcsoporton belüli ügyletekhez, a "vételárhoz" fizetség nem társult. Az viszont -- bevételként elkönyvelve -- mintegy 2,4 milliárd forinttal javított a pénzintézet 1998-as, első félévi, veszteséges mérlegén.
Májusban a bank az adó-végrehajtási eljárásban megvette Palotás üzletrészét 120 millió forintért. Ugyanekkor az üzletember és a bank között engedményezési szerződés jött létre. Ebben Palotás a pénzintézetre engedményezte a Hungária Golf Kft.-vel szemben tagi kölcsön jogcímén fennálló 101 millió forintos követelését, 80 millió forintért. Így a golfpálya-tranzakciókkal Palotáséknak a pénzintézettől összesen 1 milliárd forint járt, melynek jelentős hányadát a bank részvényekkel egyenlítette ki.
A pénzintézet új vezetése arra törekedett, hogy a konszolidáció átláthatóvá tegye a közvetett és kereszttulajdonlásokkal bonyolított befektetési portfóliót, és a szükséges céltartalék állományt az anyacégnél mutassa ki. Evégett a bank 1998 decemberében visszavásárolta a leányvállalatainál a valósnál magasabb értéken nyilvántartott golfklub üzletrészeit, a regisztrált értéken, azaz összesen 3,3 milliárd forintért. A valós és a nyilvántartási érték közötti különbséget így a Postabank számolta el. A veszteség nála jelentkezett, és több mint 2 milliárd forintot tett ki. A golfklub valódi értéke ugyanis mindössze 250 millió forint volt, amint azt a világ öt legnagyobb könyvvizsgáló társaságainak egyike megállapította. Ennyiért vette meg utóbb a Reorg Apport Rt.
A Fővárosi Bíróságot a múlt ősszel a Legfelsőbb Bíróság utasította az ügyben új eljárásra és érdemi döntéshozatalra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.