A Pest, Bács-Kiskun és Csongrád megyére kiterjedő Homok-hátságon igen gyenge a talaj, ezért a termésátlagok az szokásosnál jóval kisebbek, s persze a jövedelem is jóval alacsonyabb. Az EU-csatlakozás várhatóan tovább szűkítené az itt élők lehetőségeit, hiszen a gazdaságtalan termeléssel fel kellene hagyni, mármint ha továbbra is ragaszkodnának a hagyományos növények termesztéséhez. Ezt felismerve hirdette meg az agrártárca a Homok-hátság 2001 célprogramot. Ezt a minisztérium vidékfejlesztési célelőirányzatából finanszírozzák. Nagy Lászlóné, a Bács-Kiskun Megyei Agrárkamara titkárhelyettese jó lehetőségnek tartja a programot, amely új növények elterjesztését támogatja.
Március 5-éig lehet jelentkezni a programra, amelynek első lépcsőjében ugyan csak 20, egyenként 0,5-1 hektáros mintaterület "felélesztése" kezdődhet meg, ám a cél, hogy tömegesen terjesszenek el új növényeket vagy eljárásokat. A program nem a termelést szubvencionálja; a hektáronkénti 10-30 ezer forintos vissza nem térítendő támogatás olyan technikai jellegű pluszkiadásokat fedez, mint az uniós normáknak megfelelő adatrögzítés. Biztosítják a vetőmagot, előírják a technológiát, szerveznek képzést, s ha kell, szaktanácsadást is adnak. Mindennek fejében mindenre kiterjedő termelési naplót várnak el, hogy megállapíthassák a pontos költségeket. A térségi adottságok miatt az állattartást megalapozó gyepgazdálkodást és takarmánynövények termesztését vették a programba. Emellett kísérleteznének új, rezisztens csemegeszőlő-fajtákkal, szezámmaggal, földimogyoróval. A szántóföldi kultúrákat homoki bab, bodza, csicseriborsó vagy amaránt termesztésével tervezik megújítani.
Vnnak olyan növények, amelyek igen jó hatásfokkal termeszthetők ezen a gyenge adottságú területen is -- nyilatkozta a Világgazdaságnak a kérdés szakértőjeként ismert Bagi Béla, akinek cége, a Klorofill Bt. már sikeresen kísérletezik az amaránttal. Hektáronként 1,5-4,5 tonnát hoz, a termés kilónként 100 forintos nettó áron szerződéssel biztosított piacra garantáltan értékesíthető. Egyelőre hazánkban alig 50 hektáron foglalkoznak vele, ám az exportigény egyre élénkül. Ugyanilyen föllendülést várnak a Magyarországon a két világháború közti időszakban egyébként már bevezetett csicseriborsó termesztésétől is. Ez 2,4-3,6 tonnát hoz hektáronként, s a termés a szárazborsónál legalább 20 százalékkal drágábban adható el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.