Bülent Ecevit miniszterelnök tegnap fél óra elteltével kirohant a török nemzetbiztonsági tanács üléséről, ahol a köztársasági elnök -- mint mondotta -- "az állam hagyományaival és az udvariassági szabályokkal összeegyeztethetetlen módon" kioktatta őt. A 75 éves kormányfő ugyan hozzátette, hogy a vitát a gazdaságon kívüli térben kell megoldani, elemzők szerint azonban egyértelműen súlyos, pénzügyi vonzatokkal járó válság alakult ki.
A hírre a részvények 16 százalékkal estek, a kereskedelmi bankoknak pedig 4,7 milliárd dollárt kellett a jegybanktól venniük, hogy ki tudják elégíteni a pánikszerű vásárlások nyomán támadt hatalmas keresletet. A Reuters szerint ekkora összegű pénzmenekítésre az emlékezetes novemberi piaci megrázkódtatások idején sem volt példa, amikor az IMF kényszerült gyors, az összeomlást elhárító beavatkozásra. A mostanai helyzetet súlyosbítja, hogy nagy összegű államkötvénytételeket kell visszavásárolni a következő napokban, ennek finanszírozására pedig újabb papírokat kellene a piacon elhelyezni. A terjedő bizalmatlanság miatt azonban a hozamok meredeken emelkedtek, és egy időre 108 százalékos szintre szöktek, mielőtt megállapodtak volna 85 százalékon.
A Reuters szerint Törökországnak talán soha nem lett volna nagyobb szüksége stabilitásra, mint most. Az IMF általi, tavaly novemberi (dollárban) tízmilliárdnyi forrásjuttatás ellenében vállalt gazdasági program újabb fontos szakaszát kellene elkezdeni. A sokáig évi 100 százalék körüli infláció legutóbb már csak 36 százalékon állt, ha azonban a rögzített árfolyamon megint lecsapolják a jegybank dollárkészleteit, és a török líra meredeken esni kezd, akkor az árstabilitás ismét veszélybe kerül.
A helyzetet jellemezve a HSBC egyik elemzője kijelentette, hogy Törökország visszajutott oda, ahol novemberben volt. A válságot azonban ez alkalommal kiegészíti egy súlyos, a hatalom csúcsán kipattant politikai konfliktus. Az államfő, Ahmet Necder Sezer a korrupcióellenes kampányban való lazaságokkal vádolja a kormányt, amelynek rendeleteit többször is visszautasította, mégpedig alkotmányossági aggályokra hivatkozva, illetve parlament általi törvényi szabályozást kérve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.