BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konzervügyben bukik az állam

Félmilliárd forintnál is többet veszíthet az állam azon az 1999-es hitelügyleten, amellyel tíz kicsi, zömmel nyírségi konzervgyár összesen 2,33 milliárd forint hitelhez jutott százszázalékos költségvetési garanciavállalással. Az APEH három konzervüzemnél most igyekszik érvényesíteni (behajtani) az állami követeléseket, de ezekre nincs kellő fedezet. Információink szerint a Kehi-vizsgálata több FVM-es köztisztviselő korábbi felelősségét is felveti a hitelügyben. Ellenük fegyelmi eljárás indulhat.

Már több mint félmilliárd forint állammal szembeni kötelezettséget igyekszik érvényesíteni vagy behajtani az Apeh tíz kicsi, zömmel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei konzervgyár 1999-es hitelügyletei nyomán -- értesült a Világgazdaság. Információink szerint az adóhivatal februárban három cégnek küldte ki az állami garanciák beváltásáról szóló közigazgatási határozatokat. A mátészalkai Vega-Food Kft.-nek most 150 millió, a baktalórántházi Uránia 96 Kft.-nek 250 millió, a nyírmihálydi Margaréta Kft.-nek mintegy 150 millió forintot kellene fizetnie a költségvetés (az Apeh) számára. A Vega-Food és a Margaréta ugyanakkor felszámolás, az Uránia végelszámolás alatt áll.
Az ügy előzménye, hogy 1999-ben tíz kicsi konzervgyártó összesen 2,33 milliárd forintnyi hitelt vehetett fel százszázalékos állami garanciavállalás mellett. A költségvetési segítséget a Torgyán József vezette FVM kezdeményezte a kormánynál az egy évvel korábban kirobbant orosz pénzügyi krach kedvezőtlen hatásaira hivatkozva. Az ügyletek többek között kapcsolatba hozhatók Balogh Gyula és Lengyel János FKGP-s politikusokkal, akik egyes térségi konzervipari cégekben ma is érdekeltek (VG, 2001. február 13.).
A Vega-Food ugyanakkor rögtön az 1999-es hitelfelvétel után, a Margaréta és az Uránia pedig tavaly felszámolás (végelszámolás) alá került. Mivel a cégek adósságaikat nem törlesztették, a hitelező bank (korábbi információink szerint a CIB) a költségvetésnél (az APEH-nél) mára beváltotta az állami garanciákat. Ez azt jelenti, hogy miközben a bank a pénzéhez jut, a konzervgyárak tartozásai állammal szembeni kötelezettségekké alakulnak át. Vagyis az adósságokat az APEH-nek kell beszednie az üzemektől.
Az FVM két évvel ezelőtti rendelete szerint a három cég együttesen 650 millió forint hitelhez juthatott. Úgy tudjuk, a hitelező bank az összes (tehát a 650 milliós) garanciát beváltotta. Erre a Margaréta és az Uránia esetében egy, a 250 milliót felvett Vega-Foodnál két részletben (a mostani 150 millió mellett egy 100 milliós tétellel) került sor.
A két felszámolás alatt lévő cégnél az APEH közigazgatási határozata már jogerőre emelkedett, és az adóhivatal bejelentette úgynevezett hitelezői követelését. A végelszámolás alatt álló Urániánál pedig a pénzkövetelés biztosítására vagyont foglalt le. Itt behajtási eljárás kezdődne, de Pekk Antal, az Uránia végelszámolója kérdésünkre közölte: megfellebbezte az APEH határozatait, mert azok szerinte nem jogállamba illő intézkedések voltak. A követelések behajthatóságával kapcsolatban leszögezte, hogy az ügy az APEH-re és a bíróságra tartozik majd. Egyéb részletekről nem kívánt nyilatkozni lapunknak.
A Vega-Food esetében nincs esély arra, hogy az APEH a cég állammal szembeni tartozásaihoz jusson -- mondta Veze András, az Adóaktuál Kft. felszámolója. A cég korábbi, jelzáloggal terhelt vagyonát ugyanis más kötelezettségek teljesítésére kellett fordítani az értékesítések után. A Margaréta esetében Eszenyi Attila, a nyíregyházi Interit Kft. felszámolója elmondta: az APEH-igényeket a felszámolás során lehetne kielégíteni, ha a Konzumbank Rt. mintegy 100 millió forintos, jelzáloggal biztosított követelésének teljesítése után maradna elegendő bevétel. Hozzátette ugyanakkor, hogy a társaság első árverési kísérlete eredménytelen volt, és már akkor is csak 160 millió forintért hirdették meg a céget.
Szakértők a mai helyzetben azt valószínűsítik, hogy az APEH az állami tartozások töredékét hajthatja csak be. Így viszont az a helyzet állhat elő, hogy a sokak által politikailag motivált és elhibázottnak tartott 1999-es hitelezési tranzakciókat végső soron a költségvetés (az adózó állampolgárok) fizetik meg. Korábbi, meg nem erősített információink szerint a három gyár után más cégeknél is felszámolási eljárások kezdődhetnek a tíz üzem közül. Ilyen lehet a debreceni Big Company Rt. vagy a hajdúsámsoni Dél-Nyírség Kft., amelyek 1999-ben 150, illetve 300 millió forint hitelt vehettek fel a százszázalékos állami garancia mellett. Úgy tudjuk viszont, hogy most nem fenyegeti veszély Lengyel János kisgazda képviselő konzervipari társaságát, a túrricsei Vépisz Szövetkezetet. Ismert ugyanakkor, hogy tavaly év végén -- más konzervgyárakhoz hasonlóan -- a Vépisz visszafizetetlen hiteleit is lejárttá tette a CIB.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.