BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Égbe törő topmenedzseri bérek

Egy teljes nagyságrenddel maradnak el a magyar vállalatvezetők nyugati kollégáik mögött a javadalmazás terén. Nagy-Britanniában két év alatt 29 százalékkal nőtt a vállalati felső vezetők fizetése. Ezzel a szigetország a második helyre küzdötte fel magát az Egyesült Államok mögé.

Forintra átszámítva 100 és 200 millió között mozog az európai topmenedzserek átlagos éves juttatásainak értéke -- derül ki a Management Today brit magazin legfrissebb globális felméréséből. Még az európai éllovas brit vezetők is csak a felét keresik azonban az amerikai vállalatok topmenedzsereinek kínált átlagos jövedelemcsomagnak.
Ezzel szemben a magyar felső vezetők éves bruttó keresete a néhány tíz milliós kategóriába esik Pintér Zsolt fejvadász májusban lezárt gyűjtése szerint. A nagyságrenden az sem változtat, hogy -- az összehasonlíthatóság érdekében -- például a külföldi érdekeltségű, 500 főnél többet foglalkoztató vállalatok első számú vezetőinek 19,5--33,8 milliós éves béréhez ennek 30--45 százalékát kitevő prémiumot is hozzá kell számítani.

Magyarországon a külföldi tulajdonú nagyvállalatok említett felső vezetőinek juttatásai jelentik a topmenedzseri fizetések felső kategóriáját. A 100 fő alatti létszámú külföldi érdekeltségekben már "csak" 8,7--14,7 millió forint között ingadozik az első számú vezetők fizetése. Ugyanez a menedzseri kör a magyar tulajdonú nagyvállalatokban 14,3--19,3 millió forintra számíthat évente alapfizetésként, amihez még 40--70 százalékos prémium társulhat. A magyar tulajdonú, 100 fő alatti vállalkozások vezetőinek 6,1--12 millió forintos bérét pedig 45--75 százalékos jutalom egészíti ki -- derül ki Pintér Zsolt: Hogyan csináljunk karriert című könyvének májusban lezárt adataiból.
A nyugati cégek menedzsmentje gyakran a jó szakemberek iránt folytatott éles nemzetközi versennyel indokolja a felkínált óriás fizetéseket a részvényeseknek. Az egyes országok között nagy eltéréseket mutató felmérés azonban alááshatja ezt az érvelést, és tovább növeli a tulajdonosok ellenérzését, miközben a menedzsmentek romló vállalati teljesítmény mellett is szorgosan jutalmazzák magukat -- írja a Guardian. Nagy-Britanniában az év elején a kereskedelmi és ipari minisztérium egyszer már megakadályozta, hogy kötelezővé tegyék a részvényesi jóváhagyást a vezetői jövedelmek tekintetében.
A brit kormány azonban újra felülvizsgálja a vállalati törvényt, és a várakozások szerint bátorítani fogja a vállalkozásokat a részvényesi jóváhagyás meghonosítására. Legutóbb a Vodafone éves közgyűlésén támadták hevesen a részvényesek a vezérigazgatónak juttatott hatalmas, 5,2 milliárd forintnak megfelelő összegű bónuszt. Már a londoni City legerősebb intézményi befektetői is lázadoznak a túlzottnak tartott menedzseri fizetések ellen -- írja a brit lap. "A brit vezetők fizetése kicsúszik az ellenőrzés alól, ez zavaró tendencia, és nagyon megosztja az embereket" -- fogalmazott egy biztosítói tömörülés szóvivője.
Bár a nyugati menedzserekétől elmarad a magyarok fizetése, a régión belül jónak mondható. Az Economist Intelligence Unit 1999-es adatai szerint a magyar felső vezetők éves bruttó fizetése 14,1--112,4 millió forint között mozgott, míg a lengyeleké 23,9--56,2, a cseheké 19,7--42,2, a szlovákoké 11,2--28,1, a románoké 16,9--50,6, az oroszoké pedig 14,1--56,2 millió forintnak felelt meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.