BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A természeti erőforrások átka: van megoldás

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Sok, természeti erőforrá- sokkal gazdagon ellátott fejlődő ország szegényebb, mint számos, ilyen áldásokban nem bővelkedő állam. Ez azért van, mert a természeti kincsek a birtoklásukért való harcra csábítanak.

Jelenleg számos, ásványi lelőhelyekben gazdag vagy jelentős készpénzbevételekkel bíró ország van korrupt vagy elnyomó rezsimek szorításában, esetleg fegyveres konfliktus által feldúlt állapotban. Ez a probléma utólag úgy vált ismertté, mint az "erőforrások átka". Most azonban kibontakozott egy széles körű mozgalom az erőforrások kezelésére.

A Global Witness, egy brit, nem kormányzati szervezet (NGO) úttörőként lépett fel, amikor kampányt indított Thaiföld és Kambodzsa határának lezárásáért, hogy megakadályozza a vörös khmer rezsim szálfaexportját, ezzel elzárva a teak és más, ritka keményfafélék eladásának útját. Az ebből eredő bevételkiesés kulcsszerepet játszott a népirtó szervezet megbuktatásában. A Global Witness később Angola gyémántkitermelése felé fordult, és kampányt hirdetett a válság sújtotta térségek gyémántexportja ellen, ami elvezetett a Kimberleyről elnevezett eredetigazolási eljáráshoz. Tavaly a Global Witness - világszerte több mint hatvan társszervezetével - kampányt indított a "Közöld, mit fizetsz" (Publish What You Pay) mottó jegyében azzal a céllal, hogy a természeti erőforrások kiaknázásával foglalkozó vállalatok hozzák nyilvánosságra a fejlődő államok kormányainak teljesített kifizetéseiket. A kezdeményezést felkarolta a brit kormány, és számos bányászati, illetve olajipari vállalat is kedvezően reagált. Magam büszke vagyok, hogy társulhattam a Global Witness "Közöld, mit fizetsz" kampányához. Ez a kezdeményezés csak az első lépcső az erőforrásátok kezelésében.

A kormányoknak is nyilvánosságra kell hozniuk, hogy mit kapnak, és el kell számolniuk a kapott összegek felhasználásával. Ez az, amit a "Kaszpi Jövedelemfigyelő" (Caspian Revenue Watch) is el kíván érni, amit én is támogatok. A Kaszpi Jövedelemfigyelő a civil társadalom kiépítését tűzte célként maga elé a tengert övező államokban, olyan kutatási, képzési és partnerségi programok keretében, amelyek a kitermelői iparból származó jövedelmeket és azok elköltését lennének hivatva felügyelni. A fokozottabb elszámoltatás jobban hozzájárulhatna az ENSZ millenniumi fejlesztési céljainak teljesítéséhez, mint a legtöbb hasonló kezdeményezés.

A probléma súlyát jól illusztrálja a Csád és Kamerun közötti olajvezeték. A Világbank azzal a feltétellel finanszírozta a projektet, hogy Csád teljes átláthatóságot vállal, és a bevételeket a szegénység csökkentésére fordítja. Egy szigorú felügyeleti mechanizmust dolgoztak ki, amelybe a civil társadalmat is bevonták. Rögvest kiderült, hogy Csád kormánya egy 25 millió dolláros jutalékot eltérített fegyvervásárlásra. Sajnos a felügyeleti mechanizmus lejár, amint az olaj ténylegesen folyni kezd a vezetékben, ezért annak hatályát meg kell hosszabbítani.

Tony Blair brit miniszterelnök a fenntartható fejlődésről a tavaly szeptemberben Johannesburgban tartott világtalálkozón jelentette be a kitermelői iparok áttekinthetőségéről szóló kezdeményezést (EITI - Extractive Industries Transparency Initiative). A természeti erőforrásokból származó bevételek kezelésének nagyobb átláthatósága a G8 idei eviani csúcstalálkozójának nyilatkozatában is követelményként fogalmazódott meg. Ezt követte júniusban egy a brit kormány által rendezett magas szintű tanácskozás, amelyen kormányok, nagy bányaipari és olajvállalatok képviselői, továbbá a nemzetközi pénzügyi intézmények és civil szervezetek megbízottai vettek részt. Az 59 részvevő többsége magáévá tette az EITI elveit. Néhány kitermelő állam arra is vállalkozott, hogy kísérleti tervet hajtson végre, amelyben a kormányok és az összes érdekelt cég nyilvánosságra hozná a jövedelmeket egy a brit kormány által kidolgozott sablon szerint. Az önkéntesek között volt Kelet-Timor, Ghána, Mozambik és Sierra Leone, más természeti kincsekben gazdag államok pedig jelezték, hogy követik a példát.

Ez egy ígéretes előrelépés, bár mindig fennáll a veszélye, hogy az elvek kinyilvánítása és az önkéntes megközelítés csalással végződik. Mozgósítani kell a közvéleményt, hogy a kormányokat és a vállalatokat kötelezni lehessen ígéreteik betartására. A civil társadalom az, amely a folyamatot egyáltalán idáig eljuttatta, és ennek kell még jobban elköteleznie magát, főleg a termelő országokban, hogy fenntartható legyen az előremutató lendület, és szavatolni lehessen az erőforrások egyszer és mindenkorra való kiiktatását.



Copyright: Project Syndicate

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.