BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Chirac és Schröder olasz úton

Nagy horderejűnek szánt kutatási és infrastruktúra-fejlesztési terveket vitatott meg a tegnapi csúcstalálkozón a francia államfő és a német kancellár. Jacques Chirac és Gerhard Schröder várhatóan a szeptember 18-án, Potsdamban tartandó megbeszélésén véglegesíti a gazdaság élénkítésének céljával végrehajtandó nagyszabású munkálatokat.

Az uniós elnöki tiszt átvétele kapcsán egyébként az olasz kormány korábban maga is felvetett hasonló elképzelést, most pedig Berlin és Párizs éppen ezt az indítványt töltené meg tartalommal. A Handelsblatt szerint Berlin már előzetesen ismertette a javaslatait a franciákkal. A terv részeként a németek építenének egy új repülőteret a főváros környékén, illetve - Németországban elsőként - kialakítanák a mágnespályán lebegő szupervasút egy szakaszát Münchenben, a városközpont és a repülőtér között. A tervvel kapcsolatban az máris nyilvánvalóvá vált, hogy a majdani finanszírozást illetően eltér egymástól Berlin és Párizs álláspontja. A franciák azt szeretnék, ha a terhek zömét a vagy a nemzeti, vagy az uniós költségvetés viselné, míg a német kormány inkább az Európai Beruházási Bank (EIB) általi finanszírozáshoz folyamodna. Ez utóbbi elképzelés mögött vélhetően az áll, hogy az EIB által bevont és fejlesztésre kihelyezett források nem számítanak be a tagállamok államháztartási egyensúlyába.

Mint a Reuters rámutat, az eredeti, júniusi tervezetben az olaszok azt ajánlották, hogy 2003 és 2010 között az EIB folyósítson 50 milliárd eurót a tagállamoknak infrastruktúra-fejlesztési tervek végrehajtására. Az indítvány akkor hűvös fogadtatásra lelt, és a róla folytatandó vitát a tagállamok decemberre halasztották. Berlin és Párizs már akkor jelezte, hogy szívesen látna általános kutatási és fejlesztési terveket is a végrehajtandó projektek között, ez a törekvés a mostani csúcstalálkozón is érvényre jutott, jóllehet mindkét állam mozgásterét behatárolja, hogy várhatóan az idén és jövőre is túllépik a stabilitási paktumban kikötött 3 százalékos deficit/GDP mutatót.

A német pénzügyminiszter éppen tegnap jelentette be, hogy vergődés árán is kétséges a maastrichti plafon 2004-ben való betartása. A francia kormány pedig utóbb nyíltan szembehelyezkedett a címére Brüsszel által alig néhány napja intézett figyelmeztetéssel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.