BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csehákot közvetítőnek kérné fel Medgyessy

A kormányfő szándéka, hogy a hónap közepén lemondott egészségügyi minisztert közvetítőnek kéri föl a gyógyszerártárgyalások mederben tartására, értesült a Világgazdaság. Ám úgy tudjuk, Csehák Judit egyelőre tájékozódik az egyeztetések feltételrendszeréről. A gyógyszercégekkel folyó ártárgyalások lefolytatásáról, az abban részt vevő szervezetekről és személyekről jogszabályok rendelkeznek, s eddig nem merült fel közvetítői igény. Nem közömbös az sem, jövőre menynyi pénz jut az egészségbiztosítási alapból a patikaszerek árának támogatására.

A Kökény Mihály egészségügyi miniszterrel kedd este találkozó hét gyógyszerpiaci szereplő kifejezte szándékát a "civilizált" tárgyalásokra. A hazai és a külföldi gyógyszercégek egyesületei szerint rövid és hosszú távú megállapodás kell. Rövid távon arról kellene megegyezni: januártól mely készítmények kerülhetnek föl a társadalombiztosító által támogatott listára, s mely orvosságokat töröljenek. Egy több évre szóló, stabil ártámogatási rendszer elkészítését hatástanulmányoknak kell megelőzni.

Az egészségpénztár betegségcsoportos gyógyszerár-támogatási rendszer bevezetésére tett javaslatához szükség van az egyes orvosszakmai kollégiumok gyógyszerterápiás ajánlatainak kidolgozására. Ez a szisztéma lehetővé tenné a biztosítónak, hogy az egyes betegségek kezelésére szolgáló, azonos hatásmechanizmusú, ám különféle hatóanyagú orvosságok árához - a legolcsóbb készítmény bázisán - azonos mértékű támogatást adjon. Ám a doktorok szerint a krónikus betegek újabb gyógyszerhatóanyagra történő átállítása időigényes, s nem alkalmazható mindenkinél. A termékvolumen-megállapodást is támogatnák a cégek. Ám ehhez pontos betegadatokra van szükség, hogy az évi gyógyszermennyiség előre tervezhető legyen.

A Pénzügyminisztérium a jövő évi költségvetésben az idei, 242 milliárd forintra növelt gyógyszerkiadással számol, ám becslések szerint az ez évi tényleges kiadás meghaladja majd a 260 milliárdot. A terv túlzottan kevés, hiszen az áremelés mellett számolni kell azzal is, hogy a gyógyszereket bevonják az (5 százalékos) áfakörbe. Ez 12-13 milliárdot igényel. Kérdés, ezt milyen mértékben terhelik a lakosságra. A patikai forgalomban lévő 10 ezer medicina közül 6 ezret teljes áron vesznek meg a betegek, s ezek áfája bizonyára őket terheli majd. (NTE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.