Többféle jogszabályt - köztük az államháztartás működéséről szóló, a különféle előirányzatok felsorolását tartalmazó 217/ 1998-as kormányrendeletet, az egyes célelőirányzatok felhasználását szabályozó miniszteri rendeleteket - kell módosítani ahhoz, hogy jövő januárban beindulhasson az úgynevezett egyablakos rendszer, tudtuk meg Csernenszky Lászlótól, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezető-helyettesétől.
A külföldön már több helyütt - így a külföldi működőtőke-vonzásban versenytársnak számító Csehországban - évek óta működő rendszer keretében a támogatási rendszer egyablakos: a külföldi beruházó egy helyen kap meg minden információt arról, hogy a különböző forrásokból milyen támogatást élvezhet invesztíciójához, s nyújthatja be összes kérelmét e támogatásokra. Magukról a konkrét támogatásokról ugyan a pénzgazdák (azaz a különféle minisztériumok, állami szervek, önkormányzatok) döntenek, ám a befektetőnek nem kell velük egyenként "bajlódnia" - foglalta össze a rendszer lényegét a főosztályvezető-helyettes. Az egyablakos rendszer bevezetését valóban már az idei év elejére tervezték, ismerte el Csernenszky László, hozzátéve: a szisztéma nélkülözhetetlen szereplője, a befektetőkkel többnyire először kapcsolatba kerülő Magyar Befektetésösztönzési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) már az idén elkezdte működtetni azt a kiemelt befektetéseket fontolgató cégek részére.
Április közepén állt fel a közhasznú társaság szervezetén belül a kiemelt projektek igazgatósága, ami a csíráját jelenti a leendő komplex egyablakos rendszernek - mondta az igazgatóság vezetője, Kilián Csaba. Az egymilliárd forint feletti invesztíciókat kezelő részlegnek már vannak - igaz, egyelőre még nem publikus - eredményei; több 50-100 millió eurós projektről is előrehaladott tárgyalások folynak, a vélhetően legalább két-háromról már az idén kedvező döntés születik. Az ITDH és a GKM közös döntés-előkészítése már ezekben az ügyekben lezárult.
Az eddigi tapasztalatok szerint a befektetők nagyon kedvezően fogadták az egyablakos bánásmódot, hiszen az ő érdekük is, hogy minél gyorsabban és precízebben kapjanak meg minden, a döntéshez szükséges információt már a döntés-előkészítés szakaszában, mutatott rá Kilián Csaba. Ezzel javul Magyarország tőkevonzó pozíciója, húzta alá. A teljes induláshoz a jogszabály-módosítások mellett arra is szükség van, hogy felálljon az a bizottság, amely koordinálni fogja a megítélhető konkrét támogatásokat, tette hozzá. A tervek szerint e tárcaközi testületnek még ebben az évben meg kell alakulnia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.