Az épületek összesítve a világ legnagyobb energiafogyasztói közé tartoznak, közvetlenül az ipar és a közlekedés mellett – írja az Origo a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) összefoglalója alapján. Az épületek működtetésében az energia alapvetően három cél megvalósítását – fűtés, világítás, hűtés – szolgálja.fordítódik, illetve az épületeken belül található számtalan elektronikus eszközt is el kell látni energiával. Az előrejelzések szerint az épületek energiaigénye globálisan 2050 körül akár az ipar energiaigényénél is nagyobb lehet.
Az épületek által támasztott energiaigény több ok miatt növekszik folyamatosan. Ezek között az egyik legfontosabb, hogy a klímaváltozás hatásai miatt egyre nagyobb mennyiségű (és a rendelkezésre álló tekintve: egyre nagyobb arányú) energiát kell fordítani a belső terek hűtésére. De jelentősen növeli az épületekhez köthető energiaigényt a mesterséges intelligenciára épülő alkalmazások térnyerése, az adatközpontok számának növekedése, illetve az elektronikai eszközök növekvő száma. Az IEA előrejelzése szerint az épületek energiafogyasztása a következő 25 évben a jelenlegi szint több mint 20 százalékával nő.
Lényeges vonatkozást jelent az a körülmény is, hogy szerte a világon egyre több épületet húznak fel, ami maga után vonja az épületekhez kapcsolódó energiaigény növekedését. Az új épületek számának növelésében főként a felzárkózó országok járnak az élen. A modellszámítások szerint az épületek alapterülete globálisan 2030-ra a duplájára nő a 2000-es értéknek. Ezen belül is jelentős lesz a hűtési célú energiafelhasználás növekmény, mely mostantól 2035-ig a duplájára, 2050-ig a triplájára növekszik. Ezek a prognózisok pedig újra az épületek energiahatékonyságára, az energiatakarékossági technológiai megoldásokra irányítják a figyelmet.
További részletek az Origo cikkében olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.