Szupacsaj Panicspakdi, a WTO vezérigazgatója szerint azonban Cancún nem egy mindent eldöntő találkozó lesz, és eredményei nem feltétlenül válnak azonnal láthatóvá.
Fel kell számolni azt a gyakorlatot, hogy míg a gazdag országok egyik kezükkel segélyt nyújtanak a szegények fejlődésének előmozdítására, addig a másikkal kereskedelmi korlátozások révén a felkínált lehetőségeket azonnal el is veszik - figyelmeztetett közös nyilatkozatában Horst Köhler, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), James Wolfensohn, a Világbank és Donald Johnston, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) vezetője. A nyilatkozat aláírói azt is hangsúlyozták, hogy az általuk alkalmazott korlátozásokkal a fejlődő országok maguk is megnehezítik világgazdasági integrációjukat. Köhler, Wolfensohn és Johnston úgy véli, hogy a leggyorsabban a mezőgazdasági kereskedelmi gyakorlat megváltoztatásával javíthatók a világ szegényeinek életkörülményei.
A Financial Timesban írt cikkében Szupacsaj Panicspakdi, a WTO vezérigazgatója az utóbbi idők fejleményei nyomán bizakodva szólt arról, hogy a cancúni találkozó újra sínre teheti a kereskedelmi liberalizációs tárgyalások dohai fordulóját, amely így az év végéig sikerrel zárulhat. Hangsúlyozta azonban, hogy az eseményen látványos áttörésre nem lehet számítani, legfeljebb arra, hogy megteremtik a további tárgyalások kereteit.
A legkisebb engedmény lehetőségét is kizárta azonban Victor Alvarez, Venezuela kereskedelmi főtárgyalója, harcot hirdetve az általa méltánytalannak nevezett világkereskedelmi rendszer ellen. Alvarez a többi fejlődő országot is felszólította, hogy semmilyen új egyezményt ne írjon alá - jelenti a Reuters.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.