BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lengyel előretörés

Magyarország egy helyet viszszacsúszott, miközben Lengyelország hét helyet előreugorva bekerült a top tízbe az AT Kearney tanácsadó cég által készített FDI bizalmi index listán. Lengyelország ezzel az eredménnyel a negyedik helyre került a befektetések számára legvonzóbb országok közül Európában, megelőzve Németországot. A befektetők 16 százalékának van sokkal jobb véleménye a lengyel gazdaságról, mint egy évvel korábban. A reformfolyamatok, az EU-csatlakozás és a növekvő bizalom segíthet, hogy az ország a jövőben a magas hozzáadott értéket igénylő iparágak számára is vonzóvá váljék.

Oroszország az adó- és makroökonómiai stabilitás irányába tett reformoknak, illetve a kitermelőipar újraéledésének köszönheti, hogy a nyolcadik helyre lépett előre. Hogy megtartsák pozícióikat, mindkét országnak ösztönző intézkedéseket kell eszközölnie, mert Lengyelország vetélytársaként felbukkantak más alacsony bérköltségű államok, míg Oroszországban továbbra is a feldolgozóiparba irányul a befektetések nagy hányada.

A felmérés szerint Európa "kistigrisei" - Szlovénia, Románia, a balti államok, Horvátország és Szerbia - irányában egyre nagyobb bizalommal vannak az európai befektetők, mivel a vállalatok az olcsó előállítási költségeket és az exportlehetőségek bővítését tűzték ki célul.

Kína a tavalyi évhez képest tovább növelte az Egyesült Államokkal szembeni előnyét. A SARS-járvány miatti átmeneti zavarok után tovább nőtt az ázsiai ország iránti befektetői bizalom. A válaszadók egyharmadának van sokkal jobb véleménye Kínáról, mint egy évvel ezelőtt. Ráadásul 2002-ben oda érkezett a legtöbb működőtőke, megelőzve ebben is az Egyesült Államokat. A befektetők úgy vélik, a korrupció, a bürokrácia és a sebezhető pénzügyi szektor aggodalomra ad okot. Mindezt azonban képesek ellensúlyozni a növekedési várakozások, a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozás, az alacsony bérköltség és a munkaerő egyre jobb iskolázottsága.

Az Egyesült Államokkal szembeni bizalomvesztést a dollár bizonytalan helyzete okozza. Egyre nagyobb problémákat okoz ugyanis a növekvő költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg deficitje. A terrorizmus elleni harc folytatása tovább rombolhatja a befektetői bizalmat. A válaszadók harmada szerint ugyanis a nemzetbizonság helyzete és a terrorizmus nagyobb befolyással van a bizalomra, mint a gazdaság helyzete.

Az AT Kearney indexe ezer nagyvállalat, a Világbank, az IMF és az OECD megkérdezésén alapul. A mutató 0 és 3 között változhat.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.