A nagy ütemű - az idén 8,3 százalékosra várt - kínai növekedés jövőre tovább gyorsul, és elérheti a 8,5 százalékos rátát. Az export dinamikáját viszont valamelyest visszafoghatja az, hogy Peking - a kereskedelmi partnerek nyomásának engedve - valutája árfolyamának szabadabb mozgatására, pontosabban felértékelésére kényszerülhet.
A kínai GDP tavaly 8 százalékos növekedést mutatott, ami az idei első fél évben 8,2 százalékra gyorsult. Az expanzió elsődleges forrását a továbbra is rendkívül gyors ütemben növekvő beruházások adják. A már-már a konjunkturális túlfűtöttséggel fenyegető kereslet elsősorban az ingatlanfejlesztésben, az építőanyag-iparban és a járműgyártásban csapódott le. Az erőteljes fellendülést a helyhatóságok is táplálják, amelyek egymással versengve vágnak bele fejlesztésekbe, nehogy lemaradjanak más körzetekkel szemben.
Az élénk exportot egyelőre még alátámasztja a külföldön egyre inkább vitatott, alacsony jüanárfolyam. Az erőteljes kiviteli szubvencióval felérő valutapolitikai kurzus a hét közepén az amerikai kongresszusban is terítékre került, ahol törvényhozók intézkedéseket sürgettek a kétoldalú kereskedelemben tavaly kimutatott 103 milliárd dolláros és a 2003-ra prognosztizált 130 milliárd dolláros USA-deficit leépítésére. A mesterségesen alacsonyan tartott és rögzített jüanjegyzés célszerűségét egyébként már Pekingben is vitatják. Az ottani tőzsdei újság idézi a pekingi akadémia pénzügykutató intézetének vezetőjét, aki rámutatott, hogy az exportőröknek kedvező, alacsony árfolyam mellett értékes belföldi erőforrások kerülnek külföldre. A szakember a tőkeforgalom liberalizálását ajánlja a kínai valuta alulértékeltségének megszüntetésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.