Olaszország a 2025-ös nyár egyik legintenzívebb hőhulláma előtt áll. Az afrikai magasnyomású rendszer, amelyet a meteorológusok Teve becenévvel illetnek, a következő napokban a hőmérséklet hirtelen emelkedéséhez vezet. Lombardiában 37 Celsius-fokos hőmérséklet várható árnyékban, Szicíliában pedig akár 50 Celsius-fokos csúcsértékek is előfordulhatnak – jelentette Lorenzo Tedici, az Ilmeteo.it portál meteorológusa, írja a Der Standard. A hőség Európában évről évre egyre nagyobb problémát jelent.
Hétfő éjszaka sem várható enyhülés: a hőmérséklet alig süllyed 20 Celsius-fok alá, még Észak-Olaszországban sem A hőség különösen a Pó folyó síkságán lesz iszonyatos, ahol a magas páratartalom tovább fokozza a hőérzetet.
Azonban semmi ahhoz képest, mint ami Szicíliában várható: ott ugyanis megdőlhet a korábbi, 48,8 Celsius-fokos európai hőmérsékleti rekord, amelyet 2021-ben mértek Szirakúza városa közelében.
Szardínián, Szicíliában és Pugliában a következő napokban 40 Celsius-fokos hőmérsékletet jósolnak a meteorológusok. Szicília szárazföldi területei Szirakúza és Catania között különösen sebezhetőek a hőhullámokkal szemben, mivel ezek a legkevésbé vannak kitéve a tengeri szélnek.
Ahhoz, hogy a hőmérséklet valóban elérje az 50 Celsius-fokot, több tényező együttes együttes jelenléte szükséges:
A dél-olaszországi Calabriát is különösen sújtja a hőhullám, ahol az éjszakai minimumok 28 Celsius-fok körüliek, a nappali maximumok pedig akár 44 Celsius-fokot is elérhetik.
Dél-Olaszországban ráadásul a szélsőséges hőség aszállyal párosul. A csapadékszegény tél és a változékony tavasz után a forró évszak súlyosbítja a meglévő vízhiányt. De ami egykor kivételes jelenségnek számított, most strukturális probléma formáját ölti.
Szicília szinte üres víztározókkal és vízkorlátozással küzd a lakott területeken.
Több olasz régió is hozott védőintézkedéseket a munkavállalók számára a hőhullámra való tekintettel. Lombardiában például egy rendelet van érvényben, amely szeptember 15-ig tiltja a szabadtéri munkavégzést 12:30 és 16:00 óra között az építőiparban, a kőbányászatban, a mezőgazdaságban és a kertészetben.
Nem ez az első hőhullám idén nyáron a kontinensen. Július elején Dél-Európát perzselő hőség sújtotta, Spanyolországban hőmérsékleti rekord született, miközben Olaszországban, Görögországban, Portugáliában és a Nyugat-Balkánon is pusztítottak a forróság okozta tűzvészek
A szakértők szerint nemcsak a hőhullámok idején kell cselekedni, hanem fel is kell készülni rájuk. Egy 2022-es felmérés szerint a WHO európai régiójának 57 országa közül mindössze 21 rendelkezik nemzeti hőegészségügyi intézkedési tervvel – ezek közül is csupán 14 uniós tagállam. Izlandtól Oroszországig évente több mint 175 ezer ember hal meg a hőség miatt. A Masselot társszerzőségével készült, 854 európai várost vizsgáló januári tanulmány arra figyelmeztetett, hogy a hőség okozta halálozások száma drámaian növekedhet, ha a klímaalkalmazkodás nem válik sürgető prioritássá.
Magyarországon is a következő napokban nagyon melegre kell készülni, a hőmérő higanyszála elérheti a 35-36 fokot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.