BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nobel-díj statisztikai idősorokért

Az amerikai Robert F. Engle-nek és a brit Clive W.J. Grangernek ítélte oda idén a Svéd Tudományos Akadémia a közgazdasági Alfred Nobel-emlékdíjat. A szerdai stockholmi bejelentés indoklása szerint a két tudós a közgazdasági idősorok új statisztikai módszereinek alkalmazásával érdemelte ki a roppant becses kitüntetést. Kutatásuk eredményei kiválóan felhasználhatók idősorok készítéséhez szükséges adatok gyűjtésében, gazdasági elméletek hipotéziseinek gyakorlati próbára tételében - írták jelentéseikben a hírügynökségek.

Az idősorok kronológikus adatsorok, amelyek például a bruttó hazai termék (GDP), az árak, a kamatok vagy a részvényárfolyamok alakulását mutatják. Az idei kitüntetettek fejlesztették ki a nyolcvanas években azokat az új statisztikai módszereket, amelyek révén könnyebbé vált számos idősor egyik központi elemének, a változékonyságnak a kezelése. A pénzpiacokon nagy jelentőséggel bírnak a véletlen ingadozások, mert nagymértékben befolyásolhatják a részvények és más értékpapírok értékét, s a nagy ingadozások forrongó állapotot idézhetnek elő - áll a díj odaítéléséről döntő akadémiai bizottság indoklásában. A 60 éves Engle a New York University, a 69 esztendős Granger pedig a San Diego-i University of California oktatója. A két kutató osztozik a díjjal járó tízmillió svéd koronán (1,3 millió dollár).

A közgazdasági díj az egyetlen a Nobel-díjak közül, amelyet nem a díjalapító, Alfred Nobel, a dinamit feltalálója, svéd vegyész, gyáros végakarata értelmében adnak ki. Ezt a Svéd Központi Bank alapította 1968-ban, Alfred Nobel-emlékdíj néven. Mindazonáltal ezt is a többi Nobel-díjjal együtt adják ki, és pénzdíjazása is azonos a többi Nobel-díjéval. Ezt is december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján nyújtják át Stockholmban a kitüntetetteknek. (MTI)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.