A 30-40 milliárdos pluszforrás mellett 5-10 milliárd forintos tényleges többletdotációra is szükség lenne a költségvetési törvényjavaslatban szereplő 293 milliárd forintos támogatási büdzsé bővítésére - szögezte le lapunknak Pásztohy András, a szocialista frakció agrárpolitikai munkacsoportjának helyettes vezetője. (Mások a támogatási többletigényt minimum 20 milliárd forintra becsülik.) Ezért a munkacsoport támogatja a kormányt, korábban pedig László Csaba pénzügyminisztertől azt kérte, hogy a "legégetőbb ügyek" pénzügyi kezeléséhez adjon mozgásteret - fogalmazott.
Bár Németh Imre agrárminiszter a jövőre tervezett dotációnövelést rekordmértékűnek nevezte, és a költségvetési törvényjavaslatból kiolvasható támogatási büdzsé megfelel az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló jogszabály előírásainak is, szakértők szerint az előirányzott keret mégis több tíz milliárdos lyukat tartalmaz. Legalább 70-90 milliárddal elmarad az FVM 350-400 milliárd közötti dotációs kérésétől is. A feszültség egyik oka, hogy a PM az uniós támogatások zömét "lenyelné"; az EU-s összegeket a hazai költségvetési dotációk kiváltására használná fel, vagyis a brüsszeli pénzek - MSZP-s agrárszakértők korábbi lobbizása ellenére - nem adódnának hozzá a magyar támogatási bázishoz.
Pásztohy szerint a forráshiány technikai kezelése érdekében már megkezdődtek az intenzív szakértői egyeztetések, de a lehetséges megoldásokról nem kívánt nyilatkozni. Úgy tudjuk, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal hitelt vehetne fel az államkincstártól. Ezzel lehetővé válna, hogy az EU-ból érkező 25 százalékos (76 milliárd forintnak megfelelő) közvetlen támogatás, s a hozzá kapcsolódó 30 százalékos (92-93 milliárdos) nemzeti kiegészítés egy részét augusztus-szeptemberben ki lehessen fizetni, szemben az év végén kezdődő EU-s kiutalással. Az elképzelések szerint az előleg 50 százalékos lenne. A fennmaradó összeghez 2005 elején juthatnának a gazdák.
Korábban úgy értesültünk, hogy a jövő évi agrárbüdzsébe a 92-93 milliárdos hazai támogatási kiegészítés eleve nem fér bele, mivel az FVM-nek 60-70 milliárd forintnyi, ez évről áthúzódó dotációs igénnyel is számolnia kell. Pásztohy szerint a "technikai bravúrokon" felüli, 5-10 milliárd forintos tényleges támogatási plusz egyrészt e determinációk kezeléséhez kellene. Ebből nyújtanának többletforrásokat az intézményfejlesztéshez is, hogy az EU-s pénzek 2004-ben lehívhatók legyenek. Harmadik fontos célként pluszdotációkat szeretnének más nemzeti jogcímek fenntartásához is. E többlet lenne a forrása a 100 milliárd forintra tervezett, új fejlesztési agrárhitelcsomaghoz kapcsolódó kamattámogatásoknak is (VG, 2003. szeptember 11.).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.