A villamosenergia forgalomnak szeptember végéig a 18 százaléka realizálódott a szabadpiacon, ami azt jelenti, hogy a 2003. január 1-jei piacnyitás eredményeként évi 6 milliárd kilowattóra forgalom már a villamosenergia-piac e részében valósul meg - jelentette ki Hatvani György, Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára.
Hatvani György elmondta: ez jelentős eredmény a többi, liberalizált piaccal rendelkező európai országhoz képest is; 10-15 százalékos piacnyitást már eredményesnek tartottak volna a szakemberek.
- Az európai uniós csatlakozás egyik előfeltételeként elfogadott villamosenergia törvény január 1-jétől a hazai fogyasztás mintegy 35 százaléka számára nyitotta meg a szabad piacot. Az aggodalmak érthetőek voltak, de mostanra a gondok ellenére működőképes rendszer jött létre - fogalmazott a helyettes államtitkár.
A villamos energetikai iparág 60-70 éve ugyanabban a megszokott, bevált rendben működött, a piacnyitás komoly változásokkal, egyebek közt a szerepkörök és a jogosítványok váltásával járt - emlékeztetett Hatvani György.
- A szabad piac további kiterjesztéséhez két lehetőség kínálkozik: a behozatal növelése és a belső források, a hazai kapacitás egy részének piacra vitele - közölte az államtitkár-helyettes.
Az energia liberalizálása józan gazdasági megfontolás eredménye, ugyanis a vizsgálatokból kiderült: Európa versenyképességét alapvetően befolyásolja, hogy olcsóbbá lehet-e tenni az energiát, ami a hatékony gazdasági fejlődés egyik alapfeltétele - magyarázta Hatvani György. Rámutatott: a versenypiacon olcsóbb az áram, mint a közüzemi piacon.
A helyettes államtitkár szólt arról, hogy a nagy kaliforniai és olaszországi áramszünet fölhívta a figyelmet az áramszolgáltatás gyengeségeire, ezért az UCTE, az európai villamosenergiaipari rendszeregyesülés a helyi erőforrások jobb kihasználására, a szállító-hálózat fejlesztésére és a műszaki biztonsági szabályok megszigorítására biztat.
2004. január 1-jétől a gázpiac nyílik meg a fogyasztás 40-45 százalékát érintően, július 1-jétől pedig ez az arány 70-75 százalékra fog nőni.
A gázipari liberalizációval lehetővé válik a Mol még állami kézben lévő részvényeinek az eladása is - jelentette ki az Hatvani György. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.