Az országos kamarák és a kormányfő által kijelölt miniszterek a jövőben évente legalább kétszer konzultációt folytatnak a gazdasággal kapcsolatos jogszabályalkotásra, illetve az egyéb szabályozásra vonatkozó elképzelésekről - tartalmazza a kamarai törvény hamarosan parlament elé kerülő módosítástervezete. A szervezetek ennek értelmében "intézményesített" lehetőséget kapnak arra, hogy ezen a téren is érvényesíthessék a vállalkozók érdekeit. A jogszabály-módosítás vonatkozó kommunikációs koncepciója nagyrészt éppen arra épül, hogy a vállalati szféra határozottabb beleszólást kap a gazdaságpolitika formálásába.
A kormány szerdán fogadta el az előterjesztést.
A gazdasági, a földművelésügyi és az igazságügyi tárca előterjesztésében elkészült és a kormány által szerdán elfogadott tervezet gyakorlatilag a kamarák kezdeményezésére jött létre. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában (MKIK) a kormány-előterjesztést a kamarai szerepek "európai" szintűvé tétele felé vezető út fontos állomásának tekintik, és "nem tekintik lezártnak a folyamatot, azon gondolkodnak, a következő korrekciók mire terjedjenek majd ki".
A napirenden lévő módosítás - politikai síkon mindenképpen - legvitatottabb pontja az lehet, hogy az országos kamaráknak hetőségük nyílik a gazdálkodószervezetekről és az egyéni vállalkozókról "közfeladataik megfelelő ellátása érdekében" teljes körű nyilvántartást vezetni. Kamarai körökben is tartanak attól, felmerülhet egy olyan olvasat, miszerint ez "a kötelező tagság visszaállításának irányába mutat". Ám azt hangsúlyozzák: erről nincs szó, a tagság változatlanul önkéntes marad. A vállalkozásoknak és a vállalkozóknak semmifajta bejelentési kötelezettsége nem támad, a kamarák a cég- és az egyéni vállalkozók nyilvántartásában hozzáférhető nyilvános adatok alapján állíthatják össze adatbázisaikat. Emellett - az uniós csatlakozással is összefüggésben - bővülnek a kamarák közfeladatai; részt vállalnak az integrációval összefüggő információk minél szélesebb körű átadásában. További újdonság, hogy a kamarák etikai kódexe érvényesíthető lesz azokkal a vállalkozásokkal összefüggésben is, amelyek nem tagjai a szervezeteknek. Emellett a jogszabály rögzíti: a kamarák bevételei között megjelenik a költségvetési támogatás. Újdonság még, hogy oldódnak a kamarák vállalkozói tevékenységi korlátai: a szervezetek gazdasági társaságokat alapíthatnak, illetve azokba beléphetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.