A kis- és középvállalkozásokról szóló törvény módosításának tervezetét már megvitatta a Vállalkozásfejlesztési Tanács, az előterjesztés rövidesen tárcaegyeztésre kerül - tudtuk meg Apatini Kornélnétől, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) helyettes államtitkárától.
A törvényhozási menetrend szerint január elején nyújtják be a parlamentnek, és - a tárca javaslata szerint - május elsején lépne életbe. Ugyanakkor az év közbeni változások a 2004 elején kiírandó pályázatokat is érintik, ezért a szaktárca hajlik arra, hogy felté-
teleinél vegyék figyelembe a leendő kkv-törvényt. Ez azt jelenti, hogy a tenderek kondícióinál is lesz év közben módosítás. Ám végleges döntés még nincs erről.
Vannak még megoldásra váró kérdések a törvény módosítási tervezeténél is. Apatini Kornélné szerint az egyik nagy dilemma a hosszú távon működtethető támogatásokkal kapcsolatos. Kérdés, a pályázók köre a Magyarországon, vagy az egész EU-ban bejegyzett vállalkozások lehetnek. A másik probléma az uniós kategória definíció. Az EU-ajánlás megadja a létszám- és árbevétel mértékeket, de az ott alkalmazott tulajdonosi összefüggésekre - kapcsolt vagy önálló, társult vállalkozás, szomszédos piac - meg kell találni a jogszabályi értelmezést.
A mikro-, kis- és középvállalkozásokról szóló törvény tervezett módosítása a fő változást a cégek kategorizálásában jelenti. A GKM az EU májusban elfogadott ajánlásához igazodva a létszámkorlátok változatlanul hagyása mellett többszörösére javasolja növelni az egyes kategóriákon belül a nettó éves árbevétel vagy mérlegfőösszeg alapján megállapítandó határokat.
A kkv-törvénytervezet szerint várható másik változás, hogy az állami befektetőtársaságokra, kockázatitőke-társaságokra nem vonatkozna a kkv-ban való 25 százalékos tulajdonszerzési korlát. Azaz, ha ennél nagyobb részesedést szereznek a szféra vállalkozásaiban, akkor sem vesztik el azok a kkv státusukat és az ezzel járó lehetőségeiket.
Rövidesen tárcaegyeztetésre kerül a kis- és középvállalkozókról szóló törvény módosításának tervezete. Az uniós ajánlásoknak megfelelően változna a vállalkozások kategorizálása, megszűnne az állami tőkebefektetési korlát. Szakmai körökben eltérően vélekednek a tervezetről.
Magos Katalin
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.