Ismét demonstrációs hangulat alakult ki a sertéságazatban, mivel a felvásárlási átlagárak a korábbi 250-260 forintról néhány hét alatt kilónként 210-230 forintra sülylyedtek - derült ki a legnagyobb agrár-érdekképviselet, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) tegnapi ülésén. Az árak a hazai túltermelés miatt esnek. A helyzetet rontja, hogy a takarmányárak emelkednek, miközben az FVM megszüntette a 15-20 forintos kilónkénti minőségi támogatást. Így a termelők most csak a 2-3 ezer forintos egyedenkénti "haszonállat-tartási" és a kilónként néhány
forintra rúgó állat-egészségügyi dotációt vehetik igénybe,
vagyis összes bevételük jóval alulmúlja a 285 forint körüli kilónkénti önköltséget.
Értesüléseink szerint volt kisgazda országgyűlési képviselők már a jövő hétre termelői tiltakozásokat szerveznek Békésben. Eközben több húsipari társaság vezetője is arra buzdítja a gazdákat, hogy az árzuhanás megállítása érdekében gyakoroljanak demonstrációs nyomást a kormányra. A sertésárak csökkenése ugyanis a bolti húsárakat is magával ránthatja, ami hosszabb távon a feldolgozóknak is jelentős veszteségeket okozna. Néhány nagyobb cég ugyanakkor ágazati szakértők szerint éppen a sertésárak alacsonyan tartására törekszik, hogy idei nyereségét ezáltal is növelje. Egyes társaságok pedig nagy mennyiségű, olcsón beszerezhető lengyel hús importjára készülnek, ezért sorra mondják vissza felvásárlási megrendeléseiket.
A termelők a fokozódó válság miatt azt sürgetik, hogy az FVM januártól vezessen be exportszubvenciót az élő sertésekre és a hasított félsertésekre, a dotációkat pedig már a közeljövőben hirdesse meg. Szorgalmazzák, hogy a 2-3 ezer forintos haszonállat-tartási támogatás terjedjen ki az élve exportált hízókra is, és legalább a csatlakozásig maradjon fenn. A tárca ugyanis a mai elképzelések szerint e dotációt már januártól megszüntetné (átalakítaná), holott azt korábban EU-konformnak ítélte. A gazdák emellett azonnali importellenes intézkedéseket is követelnek, és kérik, hogy a több hónapja halmozódó, 2 milliárd forintra rúgó támogatási tartozását egyenlítse ki az FVM.
Az előrejelzések szerint a termelők várhatóan így is tömeges csődök elé néznek, amelyek nyomán a mai 5 milliós sertésállomány akár 3,5 milliósra szűkülhet. A telepek bezárását ugyanakkor nehezíti, hogy a jogszabályi rendelkezések az állami támogatások és egyes kedvezményes hitelek felvételéhez állattartási kötelezettséget írnak elő. Így az egyébként is veszteséges gazdáknak a dotációkat és a kölcsönöket vissza kellene fizetniük, ha a sertéstartással felhagynak. Ezért a "méltányos visszavonulás" érdekében kérik, hogy az ágazatból kilépőket az FVM legalább részben mentesítse a pénzügyi terhek alól, a felszántott telepek rekultiválásához pedig dolgozzon ki támogatási terveket. (HL
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.