BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EU-egyenleg: kétszer több pénz jön, mint megy

A tagság első évében Magyarországról 155 milliárd forint folyik az EU büdzséjébe. Ezzel szemben 315 milliárdnyi forrás várható a közös költségvetésből.

A PM számításai szerint 2004-ben Magyarországnak 122 milliárd forintot kell befizetnie az uniós büdzsébe az áfa alapú hozzájárulásból, a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) alapú hozzájárulásból és a Nagy-Britanniának fizetendő költségvetési visszatérítés hazánkra eső részének finanszírozása miatt.

Ezen tételeken felül az EU-büdzsét illeti még a május elseje utáni vámbevételek 75 százaléka is, ezt magyar részről 33 milliárd forintra becsülik. Az Európai Bizottság ezzel szemben 86,175 millió eurós magyar befizetéssel kalkulál a vámok után, ami a hazai 2004-es költségvetés tervezésénél használt 255 forint/eurós árfolyamon 22 milliárd forintot tesz ki. A becslések közötti, mintegy 11 milliárd forintos különbség abból adódik, hogy a PM a magyar importszerkezeten alapulva a külföldi cégek által folytatott, kiterjedt megmunkálási tevékenység fennmaradásával és az importstruktúra lassúbb átalakulásával kalkulál, míg Brüsszel számításai teljesen standardizáltak, minden országra egységes importváltozást feltételeznek, és a tagállami tapasztalatokat vetítik a csatlakozókra, így Magyarországra is. Szakértők szerint szerepet játszhat az is, hogy a csatlakozás után a Magyarországra beérkező, EU-n kívülről jövő importot nem csupán idehaza lehet majd elvámolni, hanem más tagállamokban is, s a bizottság az egységesített számítási módszertana alapján nagyobbra becsüli ezt az "elvándorlást", mint a magyar kormány.

A bevételi oldalon szerepel egyrészt az a 209 milliárd forint, amely megjelenik a 2004-es magyar költségvetésben is (strukturális alapok, kohéziós alap, vidékfejlesztési támogatás, előcsatlakozási támogatások áthúzódó kifizetései, schengeni felkészülést segítő pénzek, illetve az egyenlegjavítást célzó, egyösszegű visszatérítés). Másrészt hazánk EU-val szembeni pénzáramlásait tekintve bevételnek számít az a 106 milliárd forint is, amely nem jelenik meg a honi központi költségvetésben: az agrárpiaci támogatások, a közvetlen agrártámogatások, illetve a belső politikák jogcímen nyújtott támogatások, amelyeket az EU közvetlenül a nyertes pályázókhoz juttat el (például a 6. kutatási-fejlesztési keretprogram, vagy a Socrates program keretében nyújtott képzési ösztöndíjak). Utóbbiakra természetesen szintén csak becslések készíthetőek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.