BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszország futószalagon gyártja az Ukrajnát letaroló drónokat – gyakran naponta több drónnal támad, mint tavaly egy egész hónapban

Oroszország jelentős ipari kapacitásainak köszönhetően egyre több drónt gyárt és vet be Ukrajna ellen, júniusban több mint 5400 drónt indított, ami a háború legmagasabb havi mennyiségének számít. A drónok tömeges alkalmazásával Oroszország célja az ukrán légvédelem áttörése és a stratégiai infrastruktúra súlyos károsítása.

Oroszország az elmúlt hetekben egyre több drónnal támadja Ukrajnát, július 8-án például több mint 700 pilóta nélküli légi járművet vetett be. Moszkva napi 200-500 drónt lőtt ki keleti szomszédunkra, de egyes szakértők szerint ez a szám hamarosan meghaladhatja a napi ezret.

Aftermath of Russian attack in Kyiv?s Shevchenkivskyi district Oroszország futószalagon gyártja az Ukrajnát letaroló drónokat
Oroszország dróninváziót indított Ukrajna ellen / Fotó: NurPhoto via AFP

Az AP emlékeztet: Oroszország a háború elején Iránból importált Sahid öngyilkos drónokat, ezeket az orosz mérnökök továbbfejlesztették, majd a hadsereg Geran néven rendszeresítette. Az eurázsiai ország fokozta a hazai gyártást, több üzemet is felépített, amelyeket a legmodernebb légvédelemmel látott el, így Ukrajna akciói nem tudták megrongálni a létesítményeket.

A Geran nagy előnye, hogy egy darab tízezer dollárba (3,4 millió forint) kerül, vagyis a tömeges használata és termelése nem kerül sok pénzbe. Mintegy 2 ezer kilométeres hatótávolsága lehetővé teszi, hogy megkerüljön több védelmi rendszert s mivel 40-50 kilogramm robbanóanyagot hordoz, nagy pusztításra képes.

Az orosz hadsereg emellett egyre gyakrabban használ csali drónokat, amelyeket Gerbera névre kereszteltek. Céljuk, hogy összezavarják az ukrán védelmet, és eltereljék a figyelmet a halálosabb társaikról.

Oroszország rakétákkal kombinálja a dróntámadásokat

Oroszország egy támadás során nagy számban használ kamikaze és csali drónokat, miközben drágább cirkáló- és ballisztikus rakétákat is bevet a kulcsfontosságú infrastrukturális létesítmények, légvédelmi ütegek és légibázisok ellen. Amíg az ukrán légvédelem több száz drónt igyekszik hatástalanítani, sokszor nincs elég kapacitása a rakéták lelövésére.

Az elemzők szerint az orosz hadsereg megtanult néhány célpontra összpontosítani, hogy maximalizálja a hatást. A drónok órákig képesek bolyongani Ukrajna légtéreben, sokszor túlterhelve az ukrán légvédelmet. Az orosz hadsereg ezenfelül a frontvonal mentén egyre sűrűbben használ rövid hatótávolságú támadó drónokat.

Kína segít a szankciók kijátszásában

A washingtoni székhelyű Institute for the Study of War szerint a Kínával való együttműködés lehetővé tette Oroszországnak, hogy megkerülje a nyugati szankciókat, így a dróngyártást sem sikerült megakadályozni. Az ukrán katonai hírszerzés ennek kapcsán úgy becsüli, hogy Oroszország a Geran drónjaihoz szükséges alkatrészek 65 százalékát a távol-keleti országból szerzi be. 

Peking rendszerint visszautasítja ezeket az állításokat. Úgy tűnik, hogy az orosz–ukrán háború egyfajta terepként szolgál a dróntechnológia tesztelésére és fejlesztésére, ahol minden hónapban új rekordokat döntenek a járművek tömeges bevetésével. Oroszország például júniusban több mint 5400 drónt indított, ami a háború legmagasabb havi mennyiségének számít.

Orosz–ukrán háború: Moszkva fillérekből épít ukrán F–16-osokat pusztító szuperfegyvert

Moszkva fillérekből, leselejtezett levegő-levegő rakétákból és olcsó iráni drónokból épít F–16-ost pusztító szuperfegyvert. Az orosz–ukrán háború nemcsak a legújabb haditechnikai fejlesztések kipróbálását teszi lehetővé, de a leselejtezett eszközöktől való megszabadulást is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.