A reálkeresetek 0,3-1 százalékos emelkedését hozza, ha az Országos Érdekegyeztető Tanácsban elfogadott 7-8 százalékos bruttó béremelkedés megvalósul januárban, és életbe lép a héten kikristályosodott jövő évi adókoncepció is - derül ki Hanti Erzsébet, az MSZOSZ szakértőjének elemzéséből. Elmondható, hogy csak egyetlen jövedelmi kategória bukik 2 százaléknál többet: legkevésbé a jövőre havi 430 ezer forint körül keresőknek kedvez a januártól érvényes koncepció, ahol a reálkeresetek 2,3 százalékkal maradnak alatta az ideinek. Amenynyiben valakinek legalább 8 százalékkal emelkedik januártól a bruttó bére, elmondhatja, hogy az kompenzálja az infláció mellett az adóváltozások kedvezőtlen hatását is, feltéve, hogy nem vesz igénybe egyéb kedvezményeket. Ha azonban csak 7 százalékos béremelés teljesül, a 120 és 160 ezer forint között, valamint a 375 ezer forint felett keresők ráncolhatják a szemöldöküket.
Jövőre 54 061 forintnyi adót és járulékot vonnak le havonta az átlagkeresettel, azaz 149 130 forintnyi bruttó bérrel rendelkező alkalmazottól. Az a havi 220 ezret kereső alkalmazott, akinek nem emelkedik a keresete, jövőre 127 033 forintot, vagyis az ideinél 2191 forinttal többet vihet haza. A 135 ezres bruttó bérből is hasonló, 2148 forinttal marad meg több jövőre, a 6 százalékra tervezett infláció ellentételezésére.
A 18, 26 és 38 százalékos szja-kulcsok mellett nem változik a nyugdíjjárulék 8,5 százalékos terhe, azonban a jelenlegi 3 905 500 forint helyett 5 256 000 forintos jövedelemig kell azt megfizetni. Az egészségbiztosítási járulék 3-ról 4 százalékra emelkedik. A munkavállalói járulék 1 százalékos lesz.
Bonyolultabbá válnak jövőre az alkalmazotti adójóváírás szabályai, egy kiegészítő jóváírás teremti meg az 53 ezer forintra emelt, alkalmazotti minimálbér adómentességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.