A pluszpénzek forrása a kormányzati költségvetési tartalék lehet - mondta Benedek Fülöp, az FVM közigazgatási államtitkára. A szűkös keret miatt azonban az FVM is legfeljebb 1-1,5 milliárd forintos pénzügyi kiegészítésre lát esélyt. Emiatt az egy-egy termelőre jutó összeget az igényekhez képest várhatóan jelentősen csökkenteni kell. A gazdálkodók máig nyújthatják be kárenyhítési kérelmeiket. A minisztérium ezt követően határozza meg a gazdálkodónkénti dotációkat, amelyek az agrárminiszter korábbi nyilatkozata szerint előreláthatólag a kért támogatás felét érhetik csak el (VG, 2003. november 20.).
A termelők ugyanakkor azt szorgalmazzák, hogy a tárca valamennyi jogos igényt elégítse ki. Horváth Gábor, a MOSZ főtitkára elmondta: ha másként nem lehetséges, a jövő évi agrárbüdzséből kellene előteremteni a hiányzó forrásokat. Azt is sürgetik, hogy a kormány bővítse az aszálykárosult gazdáknak megszavazott, 50 milliárd forintos kedvezményes hitelkeretet. Mint ismert, a károsult termelők kamattámogatás és állami garanciavállalás mellett juthatnak új kölcsönökhöz. Az is elfogadható lenne, ha a kabinet a januártól tervezett, 100 milliárdos EU-felkészülési hitelből csoportosítana át 10-15 milliárdot az aszály sújtotta gazdálkodók számára - mondta.
Az agrártárca nem kívánja "megbontani" a 100 milliárdos csomagot, azt inkább az aszályhitel egyfajta folytatásának tekinti - reagált kérdésünkre Benedek. A szintén kedvezményekkel felvehető új forrásokat forgótőke-feltöltéshez és különböző fejlesztésekhez használhatnák a termelők. Az agrárminiszter korábban közölte: az FVM már készíti a 100 milliárdos hitelről szóló rendeletet, de azt csak a költségvetési törvény parlamenti elfogadása után jelentetheti meg a program jövő évi pénzügyi igényei miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.