Az Európai Unió és a csatlakozó országok régióinak közel kétharmadában nőtt a munkanélküliség 2001-ről 2002-re. Magyarországon ennél valamivel rosszabb az arány, hét régióból ötben több a munkanélküli - derül ki az Eurostat tegnap kiadott jelentéséből.
A statisztikákból az is kitűnik, hogy az egyes régiók közti adatok jelentős szóródást mutatnak. Míg Tirol régióban (Ausztria) mindössze 2 százalék volt a munkanélküliség tavaly, addig Réunionban (Franciaország) 29,3 százalék. Ennél valamivel kisebbek a különbségek a csatlakozó országok régiói között: Cipruson a legkisebb (3,3 százalék) a munkanélküliség, és a lengyel Lubuskében a legmagasabb (26,3 százalék).
A szélsőségeket vizsgálva kiderül, hogy a 211 EU-n belüli NUTS II. statisztikai régióból 43-ban alacsonyabb a munkanélküliség, mint 3,9 százalék, ami a 7,8-es EU-átlag felének felel meg. Ezen régiók legtöbbje Ausztriában, Hollandiában és az Egyesült Királyságban található. Ezzel szemben húsz régió adatai meghaladják az EU-átlag kétszeresét (15,6 százalékot). Ezekből tíz Németországban, a többi Olasz-, Francia- és Spanyolországban található.
A csatlakozó országok 40 régiója közül csak Ciprus és Prága régió (Csehország) tud az EU-átlag fele alatti adatokat felmutatni. Az EU-átlag alatt teljesített viszont a hétből négy magyar-, öt csehországi régió, Ciprus és Szlovénia. Ezzel szemben három szlovák, illetve mind a 16 lengyel régió munkanélküliségi rátája meghaladta a 15,6 százalékot.
A nők és a 25 év alatti fiatalok munkanélküliségi rátája egyaránt Tirolban (Ausztria) a legalacsonyabb (1,8, illetve 3,4 százalék). Egy-egy olasz tartományban a legmagasabb a munkanélküliség a nők (35,6 százalék, Calabria) és a fiatalok körében (59,5 százalék, Campania).
Közép-Magyarországon a legalacsonyabb a nők munkanélkülisége (3,9 százalék) a csatlakozó országok közül, míg a sor végére itt is egy lengyel tartomány szorult. Az EU-régiók közül ötben, míg a csatlakozó országokéból négyben magasabb a fiatalok munkanélkülisége, mint 50 százalék. A csatlakozó országok közül a statisztika Észtországot, Ciprus, Litvániát, Lettországot, Máltát és Szlovéniát egyetlen régióként kezeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.