A VG Online birtokába jutott feljegyzés szerint, amelyet a Citigroup térségünkkel foglalkozó piaci stratégája, David Woo készített, László Csaba pénzügyminiszter az árfolyam-politika nagyobb rugalmasságára tett utalást hétfői közös ebédjükön. A befektetési bank ennek alapján kezdett el forintért eurót vásárolni.
A feljegyzés szerint a Citigroup Economic Research ebédet szervezett a magyar pénzügyminiszterrel. A miniszter hagsúlyozta, hogy Magyarország a maastrichti kritériumokat időben teljesíteni tudja, és akár már 2004 első felében csatlakozhat az Európai Árfolyam-mechanizmushoz (ERM2). Megemlítette, hogy a múlt heti piaci zűrzavar után "a kormány (a jegybank és a pénzügyminisztérium) érdemesnek tart nagyobb rugalmasságot engedni az árfolyam-politikában" (the government
David Woo-t egyelőre nem sikerült elérnünk a feljegyzés kommentálására, csak üzenetet tudtunk hagyni nála.
Mint ismert, a Pénzügyminisztérium kedd délután közleményt adott ki. Ebben László Csaba pénzügyminiszter határozottan visszautasít minden olyan feltételezést, ami arról szól, hogy Londonban az antiinflációs célok megkérdőjelezéséről beszélt volna.
László Csaba kijelentette: sem az árfolyamrendszer esetleges megváltoztatásáról, sem a forint kurzusának elengedéséről nem beszélt tegnap az angol fővárosban. A befektetőkkel folytatott megbeszélésen kérdésekre válaszolva a miniszter elismerte, hogy a 250-260 forint/eurós árfolyam, mint kívánatos cél, folyamatos kommunikálásával a forint árfolyamsávja túlságosan merevvé vált, ami hozzájárulhatott a spekulánsok érdeklődésének felkeltéséhez.
A pénzügyminiszter megerősítette Járai Zsigmond jegybankelnök múlt pénteki kijelentését, miszerint a sávhatárokat a korábbiaknál némiképp rugalmasabban kell kezelni. Ebben a megközelítésben a rugalmasság azt jelenti, hogy elkerülendő egy teljesen automatikus, emiatt könnyen kijátszható árfolyamsáv.
A forintárfolyam megindult gyengülése kedvezőtlenül hat a magyar gazdaságra. Az árfolyam korábban kialakult átlagos szintje összhangban van a gazdaság hosszú távú fejlődésével. Gyorsult az export, az ipari termelés, és a GDP növekedése. A fizetési mérleg egyensúlyának javulásához nincs szükség a gyengébb árfolyamra, amely viszont veszélyezteti az inflációs célok elérését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.