A jelenlegi helyzetben nem beszélhetünk a forint elleni spekulációs támadásról - elemezte a helyzetet a VG Online-nak Duronelly Péter a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője. Az árfolyamgyengülés oka, hogy a forint eddigi, látszólagos stabilitását biztosító befektetők egy része elhagyja a piacot.
A probléma gyökere, hogy nyár óta nincsenek végbefeketők (állampapírokat lejáratig megtartó szereplők), és emiatt a piacon nagyon alacsony a likviditás. A mostani árfolyamgyengüléshez így elég volt október végén egy szereplő eladása, ami aztán beindította a "stop-lossokat", vagyis a nagyobb veszteség elkerülése érdekében többen is elkezdtek eladni. A forgalom ugyan még mindig igen alacsony, de az érdeklődés általános hiánya mellett ez is elég az árfolyam erőteljes volatilitásához és gyengüléséhez - mondja Duronelly.
A gazdaság magas finanszírozási igénye miatt a befektetők telítődtek magyar pozíciókkal, és mostanra megszűnt forintfelszívó képességük. Az elmúlt hónap első eladásai rámutattak a rendszer törékenységére, és most záródnak a pozíciók - fogalmazza meg más szemszögből az elmúlt napok eseményeit Duronelly.
A forint feltehetően tovább fog gyengülni mindaddig, míg meg nem szűnik az eladói nyomás. Hogy ez milyen árfolyamon következikbe, egyelőre nem tudni. A reálgazdfasági szem,pontból egyensúlyinak tekinthető árfolyam 260 Ft/euró körüli szinten van, a pénzpiaci egyensúly szemlátomást lényegesen gyengébb árfolyam mellett alakul ki.
A jelenlegi helyzetben az egyik veszély, hogy az árfolyam gyengülése forgalom nélkül történt, vagyis a távozók minimális száma miatt az ittragadt, a veszteséget egyelőre nem realizáló befektetők aránya jelentős. A másik kockázat, ha a gyengülést esetleg tartós folyamatnak ítélő spekulánsok valóban megérkeznek. Ekkor ugyanis az árfolyam csak igen drasztikus, valutaválságkor alkalmazandó eszköztárral védhető meg - véli a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.