Nem okozott meglepetést a harmadik negyedévi, termelési és felhasználási oldalról számított bruttó hazai termék (GDP) növekedési üteme a megkérdezett elemzők szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint a GDP a harmadik negyedévben 2,9 százalékkal, az első három negyedévben 2,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2003 harmadik negyedévében a növekedés 0,8 százalék volt az előző negyedévhez képest.
A számok megegyeznek a korábban közölt előzetes adatokkal.
Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. elemzője elmondta: a növekedést továbbra is a lakosság fogyasztása generálta. Véleménye szerint a második negyedéves 2,4 százalékos növekedés után megindulhat a fellendülés.
"Úgy tűnik, hogy az volt a mélypont" - mondta.
Hozzátette: a szerkezetváltás lassabban megy végbe, és várhatóan csak a jövő év második negyedévében veszi át az export a növekedés hajtóerejének szerepét.
Nyeste Orsolya az idei évre 2,9-3,0 százalékos GDP növekedéssel számol.
Vojnits Tamás, az OTP Bank Rt. elemzője ellentmondásosnak nevezte a gazdasági mutatók alakulását. Elmondta: egyes területeken, a felhasználási oldalon ugyan már mutatkoznak a kiegyensúlyozottabb növekedés jelei, de továbbra is kedvezőtlenül gyors a belföldi felhasználás bővülése.
"A GDP növekedésében a harmadik negyedévben sem tapasztalható a szerkezet jelentős javulása, és a fogyasztás magas szintje miatt várhatóan a negyedik negyedévben is ez marad a helyzet" - tette hozzá. Elmondta: az import mintegy 20 százalékos bővülése mögött jelentős mértékben a háztartások fogyasztásának fellendülése áll.
Vojnits Tamás szerint várhatóan jövő első negyedévtől lehet számítani a növekedés szerkezetének átalakulására, a belső felhasználás visszafogottabb emelkedésére és az export erőteljesebb bővülésére.
Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy a bruttó felhalmozás változása nem csak a beruházások bővülését, de a készletek növekedését is tükrözi.
"Ez is azt valószínűsíti, hogy az idén a negyedik negyedévben a belföldi fogyasztás magas lesz, a GDP szerkezete a harmadik negyedévihez hasonlóan alakul" - mondta.
Az elemző kedvezőtlennek nevezte, hogy a harmadik negyedévben tovább nyílt az export-import olló a beruházások és a fogyasztás növekvő importigénye miatt. Hozzátette: a kivitel és a behozatal közötti különbség jövőre az első negyedévtől csökkenhet. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.