BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősebb volt az idei verseny

A számlavezető pénzintézetet váltó önkormányzatok száma alapján az idei bankválasztás nyerteseinek a takarékszövetkezetek tekinthetők, hiszen jelentősen növelni tudták részesedésüket az előző évhez képest. Az erős verseny ellenére a piacot nem rengette meg az idei év sem, hiszen a partner önkormányzatok költségvetése alapján még mindig 80 százalék körüli az OTP Bank részesedése.



A szokásosnál is nagyobb verseny jellemezte 2003-ban az önkormányzati bankválasztási "szezont": ez egyrészt azzal magyarázható, hogy a tavalyi, választási év miatt akkor sok település nem is pályáztatott hitelintézeteket, másrészt azzal, hogy az érintettek is felismerték: az európai uniós csatlakozás növeli az üzletágban rejlő üzleti lehetőségeket.

Az önkormányzati piacon hagyományosan az OTP Banké a domináns szerep. A pénzintézet vezetői elismerik, hogy a legnagyobb hazai bank pozíciója az évtizedes tapasztalatokkal is magyarázható, ám szerintük ez önmagában nem lenne elég a vezető szerep megőrzéséhez. Az OTP helye csak úgy maradhatott stabil, hogy folyamatos termékfejlesztéssel - mindig igyekezve egy lépéssel a piac előtt maradni - próbálta megtartani, illetve megnyerni az önkormányzati partnereket. A következő évre az ideinél valamivel kevesebb, 2456 helyhatóság választotta az OTP Bankot, ám az ügyfelek költségvetése alapján növekedett, s nyolcvan százalék fölött áll a legnagyobb hazai hitelintézet piaci részesedése. A partner önkormányzatok száma alapján is a piac több mint háromnegyedét uralja a bank. Az idén több értékes ügyfelet szereztek: Pest megye költségvetése például 35 milliárd forint körül mozog, de az új üzleti partnerek között szerepel a hozzávetőlegesen 38 milliárdos büdzséjű Borsod-Abaúj-Zemplén megye - amellyel három évre írták alá a bankszámlaszerződést -, és több nagyobb település is.

A kistérségi szerepvállalásra való törekvés egyértelműen látszik a takarékszövetkezetek eredményein, hiszen az idei bankválasztás legnagyobb nyerteseinek egyértelműen ők tekinthetők: a jövő évre már nagyjából 510 önkormányzat választotta a takarékokat. Ebből ötszázhoz közelít azoknak a száma, amelyek integrált takarékszövetkezettel működnek együtt, öt települést pedig a Takarékbank mondhat magáénak. Az idei évben 372 önkormányzat számlavezetői az integrált takarékszövetkezetek, az integráción kívüliekkel együtt 394-et tesz ki ez a szám, három helyhatóság pedig a Takarékbankkal áll kapcsolatban. Az integrált takarékszövetkezetek majdnem minden megyében növelni tudták önkormányzati ügyfeleik számát, a legnagyobb bővülést az eddigi adatok szerint Veszprém, illetve Baranya megyében regisztrálták.

A Raiffeisen Bank az idei 90 önkormányzattal szemben jövőre 88-nak lesz üzleti partnere: a pénzintézettől 11 számlavezető elpártolt, ám a bank kilenc új ügyfelet is szerzett. Előnyösen módosult a Raiffeisent választó települések nagyság szerinti öszszetétele: három város - Szeged, Eger, Kisbér - számlavezetését elnyerték, és kisebb településeket veszítettek. Bár Pest megye önkormányzata más számlavezetőt választott, úgy vélik, a bank piaci részesedése a nagyvárosok miatt jelentősen növekszik majd.

A Postabank jövőre 60 helyhatósággal áll majd üzleti kapcsolatban, ami hozzávetőlegesen 25 százalékos növekedést jelent az idei számhoz képest. Figyelemre méltó, hogy az Erstével együtt a Postabank önkormányzati partnereinek száma nyolcvan fölé növekszik 2004-ben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.