"A Nemzeti fejlesztési terv keretében az Európai Unió és a magyar állam által közösen finanszírozott pályázatokat hirdetnek meg 2004-től. Vegye igénybe keresőnket, amellyel megtalálhatja az önt érdeklő pályázatot" - olvasható a 2004. január 1-jétől önállósult Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) honlapján. A konkrét pályázatkiírások azonban sem ezen a weboldalon, sem másutt nem lelhetők fel, s az illetékesek január második felére - inkább végére - ígérik a folyamat elindulását.
Szó sincs róla, hogy akár a hivatal, akár az illetékes tárcák "elaludtak" volna - hárította el a feltételezést Baráth Etele, az NFH szakmai irányítását ellátó politikai államtitkár. Emlékeztetett rá, hogy a közösségi támogatási keret (ktk) hivatalos szentesítése közvetlenül karácsony előtt történt meg Brüszszelben és Budapesten, az EU és a magyar kormány által egyaránt elfogadott feltételek konkrét ismerete nélkül aligha születhettek volna megalapozott kiírások. Egyúttal azt tanácsolta, hogy az uniós támogatások elnyerésére aspirálók tüzetesen tanulmányozzák a hivatal tájékoztatóját, mert - mint fogalmazott - abból már most pontosan kiderül, milyen területekre, milyen feltételekkel pályázhatnak, szerinte a konkrét kiírások január második fele és március vége között várhatók.
Az első fecske, azaz az első pályázatok kiírója várhatóan a gazdasági és közlekedési tárca lesz. Magyari László címzetes államtitkár szerint először a gazdasági versenyképesség témakörben jelennek meg a felhívások, január végéig. A környezetvédelem és infrastruktúra fejlesztését előirányzó operatív program esetében pedig március közepéig várhatók a kiírások. Magyari László kifejezetten előnyösnek tartja, hogy alaposan kidolgozott kiírások születnek, és hogy a tájékoztatás a lehetséges témakörökről már jó ideje folyamatos. Szerinte nem kell tartani attól, hogy az uniós támogatások egy része "beragadna", hiszen n (pályázati év) + 2 év alatt kell felhasználni a rendelkezésre álló pénzeket. "Nincsen csúszás, az előkészítő munka menetrend szerint halad, rövidesen, legkésőbb március végéig megjelennek a pályázatok" - vélekedett egy másik illetékes, Rózsa Judit, a humánerőforrás-fejlesztési operatív program irányító hatóságának főigazgatója is.
Jóval borúlátóbban, vagy legalábbis óvatosabban fogalmaztak a lapunk által megkérdezett szakértők. Generális csúszást emlegetett Balogh Ottó, az OTP Hungaro Projekt Kft. ügyvezető igazgatója. Szerinte Magyarországon késésben van az egész európai uniós felkészülés, s ennek érthető következménye, hogy késik a különféle pályázatok kiírása is. Mint Balogh Ottó fogalmazott: "hozzájárult ehhez az első pályázat-előkészítő alap és a benyújtott ötleteket pályázati csomagokká formáló konzorciumi versengés eredményhirdetésének botrányos csúszása is".
Összetett problémának ítélte a csúszást Ascsillán Endre, a PricewaterhouseCoopers illetékes menedzsere. Megítélése szerint ha pusztán a jobb előkészítés érdekében halasztódik a kiírás, és az intézményrendszer maga működőképes, akkor hamar behozható a lemaradás. A jobb előkészítés minőségileg jobb pályázatokat eredményezhet, ami összességében eredményesebbé teheti a támogatási programokat, mint a pályázatok mielőbbi meghirdetése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.