Az év utolsó hónapjára már nemcsak a tengerentúli, de az eurózónabeli gazdaságpolitikusok hangulata is optimistára váltott: több elemzőintézet mellett az Európai Központi Bank (EKB) is javított jövő évi prognózisán. A fordulat jeleiről az elmúlt hónapokban - okkal - egyre több szó esett, mindez azonban a korábban vártnál jóval később következett csak be.
A 2002-es folyamatokat látva a legtöbb szakértő úgy vélekedett, hogy ha akkor nem is, de 2003 első felében minden bizonnyal bekövetkezik majd a régen várt fordulat. A januári események azonban csalódást csalódásra halmoztak: az eurórégió vezető gazdaságában, Németországban a kibocsátás nem nőtt megfelelő mértékben, a munkanélküliség pedig továbbra is komoly gondok forrásának bizonyult. Jóllehet ez utóbbi tényező akkor a tengerentúli gazdaságpolitikusoknak nem okozott fejfájást, a világtrend a munkahelyek megszűnése irányába mutatott. Az USA fejlődését az iraki háborúra való készülődés hátráltatta.
A háború kitörése a bizalmi oldal átmeneti erősödésén keresztül támogatta a gazdaságokat, azok közül is elsősorban az amerikait. Az eurózóna azonban, amely közel féléves lemaradással küzd, ahhoz képest szintén profitált a tengerentúli hangulat javulásából, a harctéri események elhúzódása azonban még nem engedett teret egy komolyabb stabilizálódásnak.
A nyár végére megjelentek az első, valóban fordulatot sejtető híradások. A gazdasági fundamentumok javulást mutattak, a bizalom világszerte erősödött. A változások erejét mutatja, hogy az USA gazdaságán túl nemcsak az eurózóna, de Japán is fordítani tudott korábbi sanyarú helyzetén: az ipari kibocsátás emelkedett, javultak a feldolgozóipari statisztikák, és mindezek nyomán a bizalmi indexek is ugrásszerű növekedésnek indultak.
Az USA gazdasága az idei harmadik negyedévben 8,2 százalékos növekedést produkált, de a japán GDP is 0,6-es mértékben emelkedett. A jegybankok háza táján megjelentek az első, a kamatemelés lehetőségét pedzegető hírek, az egyeztetések nyomán azonban a konkrét lépések - a brit jegybankot leszámítva - a jövő év első felére tolódtak. Az euró tartós és nagymértékű erősödésnek indult a dollárral szemben, ami a kezdeti örömök után ma már aggodalmat kelt a gazdaságpolitikusokban. Az év végi mérleg alapján minden eddiginél biztosabban állítható: a konjunktúra 2004-ben felfelé ívelő ágban mozog majd, dinamizmus helyett azonban lassú erősödés jellemezheti a gazdaságokat.
Az egyébként mérsékelten lelkes elemzők optimizmusának növekedését mutatja, hogy immáron az eurózónában is több intézet felfelé módosította előrejelzéseit. A decemberben publikált harmadik negyedéves GDP-számok 0,4 százalékos növekedést mutatnak a második három hónaphoz, és 0,3-es erősödést az egy évvel korábbi értékekhez képest. A mindezek figyelembevételével kialakult konszenzus szerint 2003 utolsó negyedében 0,2-0,6, 2004 első negyedében pedig 0,3-0,7 százalékos gazdaságbővülésre számíthatunk. Megjelentek az első, hosszabb távú inflációs előrejelzések is: az Európai Központi Bank szerint 2005-ben ez a mutató 1 és 2,2 százalék között alakul majd, a GDP pedig 1,9-2,9 százalékkal bővülhet két év múlva.
Az EKB ezen túlmenően úgy véli, hogy az euró kurzusa ekkorra 1,17 dollár környékén stabilizálódhat, ami az USA fizetésimérleg-hiányában nagymértékű csökkenést vagy egyéb, például a kamatpolitikában bekövetkező erőviszony-változást feltételez. Jelenleg az árfolyam stabilan 1,22 dollár fölött mozog és folyamatosan emelkedik. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.