Az idén valamelyest lassul a növekedés, de továbbra is fenntartható szerkezetben, az Európai Unióhoz viszonyítva két százalékponttal magasabb ütemben bővül a magyar gazdaság - áll a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb prognózisában. A lassulásban a világgazdasági konjunktúra lanyhulása játssza a fő szerepet: a külső környezet a tavalyinál kedvezőtlenebbül alakul 2005-ben, de a 2002-2003-asnál azért előnyösebben - mondta Vértes András, a GKI elnöke. Hozzátette: a 3,8 százalékos növekedés a korábbi évekhez viszonyítva, illetve régióbeli összevetésben sem számít magasnak, ez a reformok hiányának a következménye.
A szakértők várakozásai szerint az infláció éves átlagban négy százalék körüli lesz, és az esztendő második felében kissé felfelé mozduló mutató decemberben is ezen a szinten áll majd - mondta Vértes, aki az utóbbi időszak várakozáson felüli dezinflációját tekintve elképzelhetőnek tartja, hogy az átlagos árindex ennél kisebb legyen.
Az államháztartás hiánya csak szimbolikusan javul, ez is főleg a kamatkiadások mérséklődésének eredménye lesz. Ezzel párhuzamosan valamelyest mérséklődik a nemzetgazdaság külső finanszírozási igénye, melyet GDP-arányosan nyolc százalék alá várnak a kutatók.
A monetáris politikáról szólva Vértes kijelentette: a magas kamatok kora lejárt. A következő időben 200 bázisponttal mérséklődhet az alapkamat, az év második felében pedig stagnálni, kisebb túllövés esetén kissé emelkedni fog a kéthetes jegybanki betét hozama. Az árfolyam a következő hónapokban is erős marad, a GKI a jelenlegi forint-euró kurzusra számít éves átlagban is. A szakemberek most úgy vélik, hogy összességében az árfolyam nem rontotta a gazdaság versenyképességét, legfeljebb néhány kisebb szegmensben (például a dollár-euró keresztárfolyam alakulása miatt a dollárért exportálók, és az alacsony importhányaddal termelő középvállalkozások körében) okoz gondot. (MI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.