Az eddigi négy helyett hétéves várakozási idő után kaphatja csak meg az osztrák állampolgárságot az, aki osztrák házastárs meglétére hivatkozva szeretne kedvezményes honosításban részesülni - állapodtak meg a bécsi kormánykoalíciót alkotó pártok. A kisebbik koalíciós partnernek számító BZÖ korábban azt szerette volna, hogy akinek nincs osztrák házastársa, 12 évi legális Ausztriában tartózkodás után kapja csak meg az állampolgárságot, végül azonban a koalíció 10 esztendős várakozás előírásában állapodott meg (ennél hosszabbat nem ismer az európai gyakorlat).
Az új állampolgársági törvényt szeptember közepén terjesztik a parlament elé, ebben szövetségi szinten egységesítik az eddig tartományonként eltérő várakozási időket, ez szintén a szigorítással egyenértékű. A tervezet körül élénk vita zajlik, részben azért is, mert az idén várhatóan a szigorítások nélkül is csökken az állampolgárságot szerzők száma a tavalyihoz képest.
Az állampolgárság megszerzése persze ma már az EU-ban sehol sem megy könnyen. Portugáliában és Olaszországban már most is tízéves legális ott-tartózkodást követelnek meg, de az egyéb feltételek is egyre inkább szigorodnak. Több helyütt előírják a hivatalos nyelv ismeretének bizonyítását, s néhol az adott ország történelmének ismeretét is (például Spanyolországban). Németországban azt is bizonyítani kell, hogy a kérelmező saját erejéből el tudja magát tartani. Több tagországban még mindig nem lehetséges a kettős állampolgárság, vagyis a kérelmezőnek le kell mondania magyar állampolgárságáról, ha meg akarja szerezni a helybélit (például Szlovákiában).
Magyarországon általános szabályként nyolcéves itt-tartózkodásra van szükség, ez az új tagállamok között soknak számít. Igaz, a magukat magyar nemzetiségűnek vallók, ha felmenőjük magyar állampolgár volt, már egy év után honosíthatók, aki pedig magyar állampolgárral legalább három éve házasságban él, szintén megkaphatja az állampolgárságot. A magyar szabályok állampolgári ismeretekből is vizsgát írnak elő, ez ritkaság az EU-tagok között.
Tavaly 5761-en nyújtottak be honosítási vagy visszahonosítási kérelmet Magyarországon, ez némi emelkedés a 2003-as 4916-hoz vagy a 2002-es 4453-hoz képest. Az állampolgárság iránti kérelmet a Belügyminisztérium 21 hónapon belül köteles a köztársasági elnök elé terjeszteni, akit nem köt határidő a kérelem elfogadásáról való döntés során. Az államfő tavaly 5667 főt honosított, s 502 kérelmet utasított el, ezek a számok is emelkedő tendenciát mutatnak az utóbbi években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.