A Google adatközpontjai négy év alatt több mint kétszeresére növelték a villamosenergia-felhasználásukat – derült ki a vállalat legfrissebb fenntarthatósági jelentéséből.
A cég adatközpontjai 2024-ben 30,8 millió megawattóra villamosenergiát fogyasztottak, ami jóval több a 2020-as 14,4 millió megawattóránál. A Google akkor hozta nyilvánoságra először ezt az energiafelhasználást.
A Google vállalta, hogy működését kizárólag szén-dioxid-mentes forrásból származó villamos energiával látja el. „A cél az, hogy a világ minden részén, minden időpontban, folyamatosan karbonmentes árammal működjünk” – mondta Michael Terrell, a Google fejlett energiaprogramjainak vezetője.
Ez a cél azonban egyre nehezebben teljesíthető az adatközpontok gyors bővítése miatt – mutatott rá a TechCrunch.
Az energiaigény szinte kizárólag az adatközpontokra vezethető vissza: 2024-ben ezek tették ki a vállalat teljes villamosenergia-fogyasztásának 95,8 százalékát.
Ez az arány 2020 óta rendkívül stabilan tartja magát.
Az adatközpontok energiahatékonysági mutatója (PUE) közelíti az elméleti maximumot, azaz a további javulás lassul. Tavaly a Google PUE-mutatója 1,09 volt, ami csupán 0,01-os javulás 2023-hoz képest, és mindössze 0,02-dal jobb, mint egy évtizeddel korábban.
Tehát ahhoz, hogy az amerikai technológiai óriás tartani tudja a karbonmentes vállalását, jelentős beruházásokat hajt végre különféle energiaforrásokba – így a geotermikus, a nukleáris és a megújuló energiaforrásokba.
A nukleáris fúzió területén a Google a múlt héten jelentette be, hogy befektet a Commonwealth Fusion Systems cégbe, és 200 megawatt áramot vásárol annak várhatóan a 2030-as évek elején üzembe lépő Arc nevű erőművétől. A hagyományos nukleáris energiatermelésben pedig a Google azt vállalta, hogy 500 megawatt áramot vásárol a Kairos Power nevű moduláris reaktorfejlesztő cégtől.
Az új nukleáris erőművek engedélyeztetése és megépítése hosszú évekbe telik, és még a legoptimistább forgatókönyvek sem számolnak azzal, hogy ezek 2030 előtt áramot szállítanának az adatközpontokba.
Addig a Google megújuló energiákból fedezné az energiaszükségletét. Májusban 600 megawattnyi napelemes kapacitást vásárolt Dél-Karolinában, januárban pedig 700 megawattnyi napelemes projektbe szállt be Oklahomában. A Google 2024-ben közölte, hogy az Intersect Power és a TPG Rise Climate vállalattal együtt több gigawattnyi szén-dioxid-mentes erőművet épít – ez összesen 20 milliárd dolláros beruházás.
A Google már számos megújulóenergia-termelővel áll szerződésben, hogy éves szinten lefedje a teljes fogyasztását. Ezek az energiaforrások azonban nem mindig akkor és ott termelnek, ahol és amikor a cégnek kell.
A földgázerőművek ugyan bőségesen rendelkezésre állnának az Egyesült Államokban, de a turbinákra akár öt évnél is hosszabbak a várólisták.
A vállalat világszerte adatközpontjai áramigényének mintegy 66 százalékát tudja órára pontosan karbonmentes forrásokkal fedezni. Az átlag azonban elfedi a regionális eltéréseket: míg Latin-Amerikában 2024-ben 92 százalékos volt ez az arány, addig a Közel-Keleten és Afrikában csupán 5 százalék.
Terrell szerint ezek a kihívások indokolják, hogy a Google stabil, karbonmentes forrásokba fektet, például hasadásos és fúziós energiába.
Több nagyvállalat, köztük a Google és az Amazon is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, hogy az évszázad közepére a világ megháromszorozza a nukleárisenergia-kapacitásait. Az atomenergia már nagyon népszerű, és mivel a szükséges nyersanyag pár lelőhelyre összpontosul, az árat a szűkös kínálat határozza meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.