BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: a héten mindent a vámháború fejleményei határoznak meg

A héten jár le az amerikai elnök által szabott határidő a vámháborúban. Néhány fontos amerikai kereskedelmi partnerrel küszöbön állhat a megállapodás, így a héten a részvénypiac fejleményeit a kereskedelmi háború állása határozza meg.

Gyengült a részvénypiac az éjjeli ázsiai kereskedelemben; teljes a zűrzavar a vámháborúban. Amerikai tisztviselők utaltak a vámok bevezetésének elhalasztására, de nem szolgáltak részletekkel vagy hivatalos bejelentésekkel a változásokról. Eközben az olajárak is estek, mivel az OPEC+ a vártnál nagyobb mértékben növelte a kínálatot.

Traders work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) at the opening bell ahead of Fed's latest rate decision részvénypiac
Kereskedők a New York-i tőzsdén – a vámháború fejleményei határozzák meg a részvénypiac irányát a héten /  Fotó: AFP

Az Egyesült Államok néhány napon belül több kereskedelmi megállapodás véglegesítéséhez áll közel, ugyanakkor Donald Trump elnök vasárnap közölte, hogy július 9-ig értesíteni fogják a többi országot a magasabb vámtarifákról, amelyek augusztus 1-jén lépnek hatályba. 

Trump elnök leveleket fog küldeni néhány kereskedelmi partnerünknek, amelyekben közli, hogy ha nem haladnak előre az ügyek, akkor augusztus 1-jén visszatérnek az április 2-i vámkulcsokhoz 

– nyilatkozta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a CNN-nek.

Trump áprilisban 10 százalék alapvámot jelentett be a legtöbb országra, és ennél magasabb, úgynevezett „viszonossági” vámokat is kilátásba helyezett, amelyek akár 50 száazlékig is terjedhetnek. A hatálybalépés időpontja e hét szerdája. Ugyanakkor Trump azt is mondta, hogy a vámok mértéke 

talán 60 vagy 70, de lehet 10 vagy 20 százalék is 

– ez tovább növelte a bizonytalanságot.

A részvénypiac a vámháborúra figyel a héten

Mivel kevés valós kereskedelmi megállapodás született eddig, az elemzők gyanították, hogy a határidőt el fogják halasztani, bár továbbra sem egyértelmű, hogy az új határidő minden kereskedelmi partnerre vonatkozik-e, vagy csak néhányra. „Ez az újabb eszkaláció a kereskedelmi feszültségekben éppen akkor jön, amikor a főbb kereskedelmi partnerek – köztük az EU, India és Japán – vélhetően kétoldalú tárgyalásaik döntő szakaszában vannak” – idézi a Reuters az ANZ elemzését. 

Ha a viszonossági vámokat az eredeti formájukban vagy akár bővítve vezetik be, az véleményünk szerint fokozni fogja az amerikai növekedéssel kapcsolatos lefelé mutató kockázatokat, és növeli az inflációs nyomást

– tették hozzá.

A befektetők viszont valamelyest már hozzászoktak az amerikai kereskedelempolitika körüli bizonytalansághoz, így a piaci reakció is visszafogott volt: 

  • az S&P 500 és a Nasdaq határidős jegyzései egyaránt 0,3 százalékkal süllyedtek az ázsiai kereskedelemben. 
  • A japán Nikkei indexe 0,3 százalékot veszített, 
  • a dél-koreai részvények 0,7 százalékkal csökkentek. 
  • Az MSCI ázsiai csendes-óceáni régió részvényeit követő (Japánt nem tartalmazó) átfogó indexe 0,1 százalékkal süllyedt.

Mélyponton a dollár, kötvénybe menekülnek a befektetők 

A biztonságos menedéknek számító kötvények iránt megnőtt a kereslet: 

  • a 10 éves amerikai államkötvények hozama közel 2 bázisponttal, 4,326 százalékra csökkent. 
  • A főbb devizák alig mozdultak, a dollárindex továbbra is négyéves mélypont közelében, 96,913 szinten állt. 
  • Az euró 1,1787 dollárnál tartózkodott, alig lejjebb az előző heti 1,1830-as csúcshoz képest, 
  • a dollár 144,38 jenre csúszott.

A dollárt gyengíti a befektetők Trump vámpolitikájával kapcsolatos bizonytalansága, illetve az amerikai gazdaság növekedésével és az inflációval kapcsolatos aggodalmak is. Ezen a héten nem várható a Fed tisztviselői részéről nyilatkozat, és kevés gazdasági adat lát napvilágot. A tőkepiacokat így a vámháború állása befolyásolja majd leginkább.

  • Az ausztrál jegybank várhatóan 25 bázispontos kamatvágást hajt végre kedden, 3,60 százalékra csökkentve az irányadó rátát, ami a harmadik enyhítés ebben a ciklusban. A piacok végső kamatszintként 2,85–3,10 százalékot áraznak. 
  • Új-Zéland jegybankja szerdán ülésezik, és várhatóan 3,25 százalékon tartja a kamatot, miután az elmúlt évben összesen 225 bázisponttal csökkentette. 
  • A nemesfémek piacán az arany 0,3 százalékkal, 3324 dollárra esett unciánként, bár a múlt héten a dollár gyengülése miatt közel 2 százalékot drágult. 
  • Az olajárak ismét visszaestek, miután az OPEC+ szombaton a vártnál nagyobb, napi 548 ezer hordós termelésnövelésben állapodott meg augusztusra. A csoport azt is jelezte, hogy szeptemberben hasonló mértékű emelés jöhet, ami elemzők szerint arra utal, hogy a kartell igyekszik kiszorítani a piacról az alacsonyabb haszonkulccsal működő termelőket – különösen az amerikai palaolaj-ágazatot. 
  • A Brent ára 52 centtel, 67,78 dollárra csökkent hordónként, 
  • az amerikai WTI 1,01 dollárral, 65,99 dollárra esett.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.