BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ukrán politikai elit és a Gazprom titkos alkuja

Azt egyelőre csak találgatni lehet, hogy Vlagyimir Putyin közelmúltbeli budapesti tárgyalásainak milyen hatása lehet Magyarország energiaellátására és annak biztonságára, bár az akkor bejelentett terveken túl azóta már az is kiderült, hogy a német E.On közvetítésével a Mol gázüzletága a Gazprom tulajdonába kerülhet. Az átfogó orosz gazdasági-politikai expanziós stratégiáról ugyanakkor sokat elárul az ukrán gázszállításokról kötött év eleji megállapodás, amelynek titkos részleteire most kezd fény derülni.

Az orosz forgatókönyvnek már előrehaladottabb stádiumban lévő fejezete a január 4-én virradóra aláírt orosz–ukrán gázmegállapodás. Ez elvileg véget vetett az Ukrajna és egész Európa számára drámai napoknak, amikor a Gazprom – Fradkov miniszterelnökön keresztül Putyin elnöktől kapott utasításra – leállította az ukrajnai földgázszállításokat. Az még most sem egészen világos, mivel zsarolták meg Viktor Juscsenkót. Reagálásából ítélve azonban nem sok kétségünk maradhat afelől, hogy ez történt. Hiszen tudván, hogy a nyilvánosságra hozott megállapodás mellett – az ukrán kormány, a miniszterelnök és a törvényhozás tudtán kívül – még legalább hét dokumentum született, amely 2030-ig orosz gazdasági és politikai függésbe taszítja hazáját, aligha kiáltott volna fel az Európa-szerte várt megegyezés hajnalán: „Ez jó kompromisszum, mindkét fél számára előnyös”.

A felek között pénzügyi közvetítőként fellépő RoszUkrEnergo vállalatról akkor csak annyit lehetett tudni, hogy 2004. július 22-én jegyezték be Svájcban. Ez a – Szemjon Mogiljevicset leszámítva – ismeretlen részvényesekből álló cég vállalta, hogy az olcsó türkmén gázzal kevert orosz gáz áraként elfogadja a (csak 2006 első felére beígért) 95 dolláros öszszeget, miközben a Gazpromnak (állítólag az orosz gáz világpiaci áron való nyugati értékesítéséből) normális árat fizet.

Miért e nagylelkűség? Erre kezdenek most rájönni Moszkvában és Kijevben. Arra is, hogy az ukrán parlament, a kormány és az összes illetékes hivatal háta mögött kötött megegyezést Vitalij Csalij volt külügyminiszter-helyettes miért nevezte a napokban „az ukrán diplomácia Pearl Harbourjának”.

A kulcs a RoszUkrEnergo megalapításának időpontja. Arra utal, hogy a Gazprom-vezetőknek azon csoportja, amely hasonló cégeken át korábban is kisíbolta a földgázbevételt Oroszországból, szövetkezett a 2005 nyarán már búcsúzó Leonyid Kucsma-kör néhány prominens maffiózójával. Elsődleges céljuk az ukrán gazdaság néhány megmaradt zsíros falatának a privatizálása lett (ezek voltak az ukrán közvéleményre a „mi” Tocsik-ügyünkhöz hasonlóan ható Krivorizssztal-magánosítás hetei).

Aztán jött a „narancsos forradalom”, és a RoszUkrEnergo „alámerült”. Január elsején azonban, amikor Juscsenko népszerűségét és Ukrajna Nyugat-barát programját már elvitte a katasztrofális gazdasági visszaesés, a cég megkapta a Gazpromtól a türkmén földgáz szállítási jogát üzbég és orosz területen. Pedig a mamutvállalatnak mindkét országban saját elosztóhálózata van, és ilyen szívességet csak komoly gazdasági ellenszolgáltatás fejében tesz. Azt már nem nehéz kitalálni, hogy közvetítői szerepében a RoszUkrEnergo feladata a profit off-shore cégekbe történő átszipkázása volt.

Más forrásból a RoszUkrEnergo mögött álló ukrán erőkről is lehet már tudni egyet s mást. Egyikük az Ukrinvest, amely egy ismeretlen offshore cég tulajdona. A másik neve Zangaz, és az Anzola Construction Limited nevű, ugyancsak offshore cég kezében van. A moszkvai Novaja Gazeta tényfeltáró riportjából tudjuk, hogy a tulajdonosi kört az orosz ipari és energetikai minisztérium volt magas rangú tisztségviselői adják. A Zangazhoz pedig köze van Bogdan Budzuljaknak, a Gazprom igazgatótanácsi tagjának. Erről a párizsi Liberation tudósítója megkérdezte a Gazprom szóvivőjét, aki nem tagadta, hogy így van, de azt mondta: Vlagyimir Putyin szerint a RoszUkrEnergo ukrán vonatkozásairól Kijevnek kell beszámolni.

A válasz éppoly jogos, mint amennyire cinikus. Kijevi számítások szerint ugyanis a földgázegyezményt kísérő megállapodások gyakorlatilag megfosztják Ukrajnát a Nyugat-Európába irányuló orosz gázszállításokból való részesedéstől, és már 2006 végére csődbe juttathatják a Naftogazt. A Gazprom azonban nem áll meg félúton: a földgázvezeték tulajdonjogát követeli. (Fehéroroszországban már a hálózat száz százalékát, Lengyelországban a jamalai gázt továbbító vezeték 45 százalékát, Moldovában a teljes hálózat 46, Örményországban 45, a balti államokban 38 százalékát megszerezte, és rohamléptekkel terjeszkedik Németországban is.)

Ami Ukrajnát illeti, a januári földgázegyezményt kísérő hét titkos dokumentumot közreadó Zerkalo Nyegyeli című ottani lap szerint a RoszUkrEnergóval egy időben még egy közös vállalatot alapítottak a felek. Ennek UkrGazEnergo a neve, a feladata pedig, hogy Ukrajna ipari vállalatainak eladja a számukra szükséges földgázt. Ez idáig ezzel egyedül az ukrán tulajdonú Naftogaz foglalkozott, a Gazpromnak semmilyen beleszólása nem volt. Most már van – ami az árháborúra készülő Gazpromtól közvetlen függésbe állítja az energiaigényes ukrán nagyipart. A kijevi sajtó ezért – gazdasági és politikai értelemben – „Ukrajna vértelen anne-xiójáról” beszél.

Kelet-Európában ezzel szemben az embernek ilyenkor nem vértelen agresszió és nem is Pearl Harbour, hanem a Molotov–Ribbentrop-paktum titkos záradéka jut az eszébe.


(A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.