BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyugat-Dunántúl borostyánúton

A növekedés és a foglalkoztatás, az Új Magyarország fejlesztési terv két fő prioritása Nyugat-Dunántúl régió számára is megfelelő és fontos célkitűzés – tájékoztatta lapunkat Kolber István, a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület (FIT) tagja a 2007–2013-as fejlesztési elképzelésekről tartott hétfői egyeztetés után. Az eszmecsere további fontos eredményének minősítette, hogy a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács az észak–déli összekötő tengely kiépítését tekinti saját operatív programja fő elemének, természetesen európai keretbe illesztve, odafigyelve a cseh, lengyel, osztrák, szlovák és szlovén partnerek terveire is.

Az Adriát a Baltikummal öszszekötő tengelyt már a rómaiak is föltalálták, borostyánútnak nevezték, vagyis a régió után előbb-utóbb gyaníthatóan a kormánynak is be kell látni, menynyire fontosak az itteni fejlesztések – erősítette meg Markó Péter, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke. Ezen az úton a teherforgalom 40-50 százalékkal nőtt az Európai Unió kibővítésének évében, és további látványos növekedés várható az új tagállamok gyors gazdasági fejlődésével. A tanács elnöke ezért nehezményezte, hogy az illetékes tárca meg akarja szüntetni a mai borostyánút részét képező Körmend–Zalalövő vasútvonalat, holott inkább nagy ütemben fejleszteni kellene. Maga a tengely a 86-os út révén elvezet egészen Koperig és a többi adriai kikötőig, s magában foglal közúti és vasúti, valamint innovációs projekteket.

Nem elég, hogy összetákolt, a kutatás-fejlesztés szempontjából is a hátrányos helyzetű régiók közé tartozik Nyugat-Dunántúl – fogalmazott Markó Péter –, de eddig arra hivatkozva nem kaptak pénzt k+f projektekre, hogy az elmaradott térségeket kell támogatni, 2007-től pedig azért nem számíthatnak jelentős forrásra, mert az EU a lisszaboni program alapján ezentúl a kutatás-fejlesztésben legfejlettebb régiókat kívánja felkarolni.

Rendkívül fontosnak minősítette a regionális tanács elnöke a továbbiakban azt, hogy tegye egyértelművé a kormány: miből finanszírozza Győr fejlesztési pólussá alakításának 100 milliárdosra tervezett programját. Szerinte a régiónak erre nincs kerete, 2007–2013 között összesen 121-132 milliárd forint fejlesztési forrással számolhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.