BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszarendeződés Ukrajnában

Máris visszatérne a homályos és szelektív gazdasági kedvezményezésekhez a nemrég kinevezett ukrán miniszterelnök. Viktor Janukovics ismét létrehozná a sokak szerint gyanús ügyletekre alkalmat adó kiemelt gazdasági övezeteket. Elemzők attól tartanak, hogy a kormány közeli exportcégek erősödő támogatása miatt késhet az ország felvétele a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO), és az ukrán fizetőeszköz, a hrivnya is meggyengülhet.

Az ukrán kormányváltás egyébként is ambivalens reakciókat váltott ki a pénzpiacokból. Egyrészt megkönnyebbülés lett úrrá a négy hónapos patthelyzet feloldódása után, hiszen a legjobban egy nyílt belpolitikai viszálytól tartottak a (potenciális) külföldi befektetők, másrészt aggodalmak is megjelentek a nyugati orientáció esetleges elhagyásával és az Oroszországhoz való visszafordulással kapcsolatban.

A kétes működésű különleges gazdasági övezetek többségét annak dacára nyitják meg újra, hogy előzetesen a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is óvott ettől a lépéstől (VG, 2006. augusztus 9., 4. oldal). Julija Timosenko volt kormányfő azzal az indokkal zárta be ezeket a zónákat, hogy az ottani adókedvezményekből részesülő, Janukovicshoz közel álló vállalkozó oligarchák indokolatlanul vonják ki magukat a közterhek alól, csökkentve ezzel az állami bevételeket.

A befektetők jóindulatának megnyeréséhez elengedhetetlen lesz a fiskális szigor és a WTO elvárásainak figyelembevétele az új törvények megalkotásakor. Szakértők már most aggódva figyelik a kormány részrehajló gazdaságpolitikai döntéseit, amelyeknek a hrivnya árfolyama is kárát láthatja. A 2005-ben 10,3 százalékos infláció továbbra is problémás kérdés marad, hiszen Janukovics már többször bebizonyította: nem takarékoskodik a költségvetési kiadásokkal, ha különböző szociális juttatásokkal kíván kedvezni a választóinak.

Az új kormány a gázpiaci kérdésekben egyelőre meglehetősen realistának mutatkozik – emeli ki a Neue Zürcher Zeitung. Janukovics első kormányfői sajtótájékoztatóján leszögezte, hogy az új kabinet tartja magát az orosz Gazprommal kötött januári megállapodáshoz, amelynek értelmében 50-ről 95 dollárra emelik az orosz földgáz ezer köbméterenkénti árát. Janukovics első hivatalos külföldi útja egyébként éppen Moszkvába vezetett tegnapelőtt, feltehetően elsősorban azzal a céllal, hogy kipuhatolja a Gazprom jövőbeni árpolitikáját. A legtöbben úgy vélik: jó kapcsolatai ellenére sem tudja majd megakadályozni, hogy a még mindig igen kedvezményes árakat fokozatosan a világszínvonalira emeljék az oroszok.

Ennek igen súlyos következményei lehetnek, mivel az ukrán gazdaság alapját továbbra is a nagy energiaigényű nehézipar képezi. Elemzők már most arra számítanak, hogy a 2006-ra várható 6,4 százalékos GDP-növekedés 2007-re 2,5 százalékra lassul – elsősorban az energiaárak alakulása miatt.

Magyar pozíciók

Nem valószínű, hogy bármilyen módon is veszélyeztetik a jól fejlődő ukrajnai magyar gazdasági pozíciókat a belpolitikai események – mondta el lapunknak a magyar nagykövetség külgazdasági irodájának vezetője, Berki Tamás.

A magyar–ukrán kereskedelmi kapcsolatok 2000 óta rendkívül dinamikusan, évente közel 30 százalékkal bővültek. Tavaly a magyar kivitel 821, a behozatal 537 millió dollárt tett ki.

A magyar–ukrán kereskedelmi kapcsolatok 2000 óta rendkívül dinamikusan, évente közel 30 százalékkal bővültek. Tavaly a magyar kivitel 821, a behozatal 537 millió dollárt tett ki.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.