BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmi játszma - óriási tétekért

Kijevbe várják pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnököt. A „narancsos” ukrajnai forradalom óta ellentmondásos a viszony a volt szovjetköztársaságok között.

A Szovjetunió felbomlása után szomszéd lett a két testvérköztársaságból, aztán Kijev közeledése a NATO, illetve a Nyugat felé pedig már-már ellenségé tette Ukrajnát és Oroszországot. A közös múlt és az egymásrautaltság azonban együttműködésre késztetik a két felet; nem véletlen, hogy tavaly januárban az új államfő, Viktor Juscsenk első útja Moszkvába vezetett.

A nagy szláv szomszédok viszonyát – nem említve most az ukrán kormányfők személyével kapcsolatos ellentéteket – az utóbbi időben három nagy probléma terheli: az orosz földgáz ára, az orosz fekete-tengeri flotta ukrajnai támaszpontja, továbbá érzékeny jóvátételi, illetve humanitárius kérdések; utóbbiak között szerepel az orosz nyelv státusza Ukrajnában és a 20. század néhány eseményének eltérő megítélése. Ezekre utalt Juscsenko az Izvesztyijának adott interjúban, amikor azt mondta: „Senki nem akar szóbaállni velünk Európában addig, amíg az ukrán-orosz problémák nehéz bőröndjei húzzák le a kezünket”.

Az ukrán elnök úgy véli, Moszkva előzékeny volt, amikor beleegyezett, hogy az Ukrajnán keresztül haladó gáz- és kőolajvezetékek tranzitdíja maradjon független az orosz szénhidrogének eladói exportárától;a végső megállapodás e téren nem lesz könnyű, „róka fogta csuka, csuka fogta róka” helyzet áll fenn, de mindenképpen eredmény lesz, ha a felek indulatoktól mentesen tárgyalnak a témáról. Ami az orosz hadihajókat illeti, egy szerződés szerint 2017-ig állomásozhatnak a szevasztopoli kikötőben, a világítótornyok kizárólagos használata, bizonyos homályos célú építkezések azonban időnként felkavarják az ukrán nacionalisták kedélyeit,s ezeket tisztázni kell.

A két ország viszonyának távlatilag legnagyobb kérdése  kétségtelenül a Nyugathoz való viszony mélysége. Putyin  bizonyosan érinti az ukrán elnöknek azokat a nyilatkozatait, amelyekben az EU-tagságot szorgalmazta, s országa védelmi képességét „az euroatlanti sikerektől” tette függővé.

Közvetlenül a találkozó előtt Viktor Juscsenko az ukrán-orosz stratégiai partnerség és a jószomszédság fontosságát húzta alá; ettől a hangvételtől meglehetősen elüt, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter közölte: Oroszország senkinek nem kíván kedvezményeket adni az energiahordozók árából, s piaci alapon képzeli el a gazdasági együttműködést mindenkivel. AS Network

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.