A PwC által megkérdezett szakértők mintegy fele úgy véli: a közeli jövőben az egészségügyi kiadások gyorsabb mértékben fognak növekedni, mint az elmúlt esztendőkben. A PwC becslése szerint az OECD-országok egészségügyi kiadásai 2020-re megháromszorozódnak, és mintegy 10 ezer milliárd dollárt fognak kitenni. A tanácsadó számításai alapján 2020-ra az USA egészségügyi kiadásai a GDP 21 százalékára nőnek a jelenlegi 16 körüli értékről, míg a többi OECD-országban átlagosan a GDP 16 százalékát emésztik majd fel az egészségügy működtetésének költségei a következő évtized végére.
Az egészségügyi rendszerek növekvő költségei miatt a megkérdezett szakértők több mint háromnegyede abból indul ki, hogy hosszú távon egy főként adókból finanszírozott rendszer nem lesz fenntartható, így a pénzügyi felelősségvállalás megosztására lesz szükség az állami és magánfinanszírozás között. Még az olyan államokban (Kanada, európai országok) is, ahol az egészségügyi ellátás finanszírozása alapvetően adóalapú, csak a szakértők mintegy ötöde tartja hosszú távon életképesnek az állami rendszert. Ebből adódóan több mint felük a pénzügyi felelősségvállalás megosztásának eszközeként támogatja az egészségügyi magánbiztosítók bevonását és a páciensek pénzügyi hozzájárulásának (co-payment rendszer, ilyen például a vizitdíj) alkalmazását.
Magyarországon az egészségügyi kiadások mintegy 30 százalékát már a most zajló reform előtt is az egészségügyi szolgáltatást igénybe vevő fizette – nyilatkozott lapunknak Skultéty László. A GKI-EKI Egészségügykutató Intézet Kft. ügyvezető igazgatójának becslése szerint az idén bevezetett vizitdíj és kórházi napidíj mintegy 30 milliárd forinttal növeli meg a lakosság egészségügyi kiadásait. Ennek, illetve a gyógyszerár-támogatás csökkentésének köszönhetően így mostanra az egészségügyi kiadások mintegy 35 százalékára nőtt a lakossági hozzájárulás mértéke. Eközben a GDP mintegy 8 százalékát kitevő egészségügyi kiadások nem nőnek az idén, hanem a tavalyi szinten maradnak. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.