Az idei év tavaszára egyértelművé vált, hogy a 2006 közepe óta tartó gazdaságpolitikai fordulat jó irányú, ugyanakkor számottevő feszültségekkel és több területen romló mutatókkal jár a GKI Gazdaságkutató Zrt. májusi Előrejelzés a magyar nemzetgazdaság 2007. évi fejlődéséről című kiadványa szerint.
A jelentés szerint az év végén a magyar gazdaságot csökkenő, bár még magas államháztartási hiány, mérséklődő infláció, stabilizálódó reáljövedelem és enyhén élénkülő, de még nyomott hazai keresletet tükröző növekedés jellemzi majd. A GKI szerint a gazdaság állapota egyértelműen jobb lesz az év végén, mint az év elején. A jelentés szerint számolni kell azonban azzal, hogy a következő években még további lényeges javulásra lesz szükség, miközben felerősödhetnek a visszarendeződési, a reformok szelídítését célzó törekvések.
A gazdaságkutató intézet prognózisa szerint az idei államháztartási hiány a GDP 6,2 százaléka lesz, korábban 6,5 százalékot valószínűsítettek. A GKI szerint a gazdasági növekedés üteme a tavalyihoz képest lassul az idén, de jóval meghaladja a tervezettet. A prognózis szerint összességében a GDP 3,2 százalékkal emelkedik. Ez lassúbb valamennyi közép-európai országénál, de kissé meghaladja az EU átlagát.
Márciusi előrejelzésében a GKI 3 százalékos gazdasági növekedést jósolt. Az ipari termelés 9 százalék körüli mértékben emelkedik az idén. Az építőipar teljesítménye a tavalyi csökkenés után szerényen, 3 százalékkal nő. A kutatók szerint a beruházások 4 százalékos növekedése várható 2007-ben. Az állami és önkormányzati beruházások lassulnak, az üzletiek kissé élénkülnek.
A GKI szerint az üzleti szektor foglalkoztatása nő, a közszférában foglalkoztatottak száma viszont a reformok előrehaladásától is függően 4,7 százalékkal mérséklődik. A várakozások szerint a foglalkoztatás szintje stagnál, a munkanélküliség kissé emelkedik az idén.
A jelentés szerint az infláció csak átmenetileg gyorsult, áprilistól enyhén, szeptembertől erőteljesen mérséklődik. Az év végén 4,5-5 százalék közötti árindex valószínű. Az év egészében 7 százalékos inflációt vár az intézet, amely korábbi előrejelzésében még 6,5 százalékos éves drágulással számolt.
A GKI nem számol az árfolyamrendszer érdemi változásával. Úgy véli, hogy a sávos rendszer eltörlése gyakorlati szempontból értelmetlen, emellett felesleges felértékelődési kockázatokat tartalmaz. A GKI várakozásai szerint május-júniustól kamatcsökkenési folyamat indulhat meg, az év végére 6-6,5 közötti alapkamat varható. A GKI szerint a forint tartósan erős marad, a befektetőket vonzani fogja a még mindig magas kamat.
Éves átlagban 250 forint/euró árfolyam valószínű. A GKI szerint a nominális bruttó keresetek ugyan a tervezettnél gyorsabban, mintegy 7,5 százalékkal emelkednek, de a tervezettnél magasabb az infláció is. Az üzleti szféra bérnövekedése 8,5 százalék körül, a költségvetési szektor bérdinamikája - a második félévben megvalósuló mintegy 8 százalékos béremelés nyomán - 6 százalék körül valószínű. Bár a bruttó és a nettó keresetek közötti olló az év során mérséklődik, a tervezettnél némileg erőteljesebb, 4,5 százalék körüli reálbércsökkenés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.