BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rugalmas lesz a rendszer

A jelenleginél rugalmasabb, úgynevezett kombinált termékdíjas kvótarendszert vezetne be 2010-től az újratölthető italcsomagolások piaci részarányának növelése érdekében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM). A kombinált kvóta részeként az italpalackozó cégeknek egy minimális hasznosítási arányt mindenképpen teljesíteni kellene ahhoz, hogy mentesüljenek a termékdíj fizetése alól. Emellett a cégek az italcsomagolásokra kivetett plusz – darabalapú, úgynevezett újratöltési – termékdíj alól egy újabb kvóta teljesítésével mentesülhetnének. Azonban a vállalkozások maguk dönthetnék el, hogy ezt a kvótát további hasznosítással vagy palackjaik egy részének újratölthetősre cserélésével teljesítik – közölte kérdésünkre Dióssy László, a KVM szakállamtitkára.

A csomagolásokra kivetett környezetvédelmi termékdíjat két éve egészítették ki az újratöltési díjtétellel. Ezt azoknak az italforgalmazóknak kell kötelezően befizetniük, amelyeknél a visszaváltható palackba csomagolt termékek aránya nem ér el egy bizonyos – termékkörönként eltérő mértékű – százalékot. Az újratöltési díjtételt a gyártók és forgalmazók többsége kezdettől fogva elutasította, mert az újratöltő gépsorok felállítása komoly beruházásokat igényel, miközben a fogyasztói szokások az elmúlt években a nem újratölthető palackok vásárlása felé mozdultak el. Ráadásul a gyártói érdekképviseletek közül az European és az Italdobozgyártók Európai Szövetsége az Európai Bizottságtól kért jogorvoslatot arra hivatkozva, hogy az újratölthető csomagolású termékek pozitív megkülönböztetése gátolja a más tagállamokban gyártott italtermékek magyarországi forgalmazását, s ez sérti az európai uniós versenyjogi szabályokat. A bizottság néhány hete az italospalackokra és -dobozokra vonatkozó termékdíjas előírások módosítására szólította fel a kormányt, amelynek szeptember elejére kell válaszolnia a brüszszeli testületnek. A cél továbbra is a keletkező csomagolási hulladék mennyiségének csökkentése, s ennek érdekében a visszaváltós rendszerek elterjesztése, ám erre az eddiginél rugalmasabb rendszert próbálunk kialakítani – tette hozzá Dióssy László. A szakállamtitkár szerint az erre vonatkozó jogszabály a szükséges hatásvizsgálatok elvégzését követően 2008-ra készülhet el. Ezt egyéves felkészülési időszak követné, így az új rendszer 2010-től léphet életbe.

Ám már jövőre is változnak a termékdíjjal kapcsolatos szabályok, a tervek szerint az adóhivatal helyett a vám- és pénzügyőrség (VP) szedi be a termékdíjat, és ez a szervezet végzi majd az ellenőrzéseket is. Mint megtudtuk, továbbra is azokat a termékcsoportokat vizsgálják, amelyek használatuk során vagy azt követően különös mértékben terhelik, veszélyeztetik a környezetet (egyes kőolajtermékeket, csomagolóanyagokat, akkumulátorokat, gumiabroncsokat, hűtőberendezéseket, illetve hűtőközegeket, reklámhordozó papírokat, elektromos és elektronikai berendezéseket). Az idén 21,2 milliárd forint bevételt tervez a költségvetés, de a becslések szerint további 8-10 milliárd forintot tesz ki a be nem folyt adóbevétel. Éppen ezért is szorgalmazza a zöldtárca, hogy az áruellenőrzések területén nagyobb tapasztalattal rendelkező vám- és pénzügyőrség vegye át a termékdíjas hatósági feladatokat.

A VP nem most fog beletanulni a feladatba, hiszen az importforgalomban – kisebb megszakítással – 1995 óta jár el ilyen ügyekben. Tavaly ezen a címen 2,375 miliárd forint érkezett a vámhatóság számlájára. Mint Sipos Jenő szóvivő elmondta: a korábban már jól bevált tapasztalatok alapján a koordináló szervezetekkel jó kapcsolatban végzik ezt a tevékenységet, mely jelentősebb probléma nélkül működik. Ez lehetett az egyik oka annak, hogy a jogalkotó a jelenlegi szabályozás megváltoztatásán elgondolkodjon, és nagyobb feladatot delegáljon a vámhatósághoz az ellenőrzések és az adóztatás területén 2008-tól – tette hozzá. Egyelőre úgy tűnik, nincs szükség többletlétszámra, belső átcsoportosítással oldják meg a feladatot.

Korainak tartotta a részletekről beszélni, csak annyit közölt, hogy a vámhatóság egyik fő célja lesz a termékdíjat elkerülő szürkegazdálkodók rendszerbe terelése, a jogkövetők védelme, a rendszert elkerülők jogkövető magatartásának megteremtése, a gazdasági szabályozó szerep erősítése.

Az Országgyűlés az adótörvények részeként szavazhatja meg a javaslatot, így a VP 2008. január 1-jétől veheti át teljes egészében a termékdíjas ellenőrzéseket. BJA–NIG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.