BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kezelhető az olajár-emelkedés

Sem a költségvetési egyenleget, sem a konvergenciaprogram teljesítését nem veszélyezteti a mostani olajár-emelkedés, ugyanis az összegek tervezésekor figyelembe vették az árak jelentős mértékű változásának lehetőségét is – állítja a Pénzügyminisztérium. A Világgazdaság kérdésére a tárcánál azt is elmondták: ekkora tartalékok vannak a költségvetésben. Az már más kérdés, hogy a gyakran hangoztatott, szintén tízmilliárd forintokban mérhető adóbevételi többleteket akár el is vihetik a világpiaci folyamatok.

Ez utóbbival elemzők is egyetértenek. Az olajár soha nem látott magasságokba emelkedett az utóbbi hetekben, és általános vélekedés szerint jövőre mindenképpen a 2007-es árszint felett marad. Ez azonnal megmutatkozik az üzemanyagok árában, ami idővel megjelenik szinte valamennyi termékében és szolgáltatáséban is, vagyis nagyot lódíthat az idén amúgy is jócskán a tervek felett alakuló infláción. A kormány ugyanis eredetileg 6,2 százalékos éves árindex-emelkedéssel számolt 2007-re, jelenleg azonban már 7,5 százalékos mértéket vár. A jövő évi 3,3 százalékos várakozás helyébe is magasabb, 4,5 százalékos infláció lépett.

Míg azonban a pénzromlás ütemének gyorsulása a büdzsé tekintetében akár jó hír is lehet, az már komoly gondot okozhat, hogy az olajár emelkedését néhány hónapos késéssel mindig követi a földgáz árának növekedése. Kérdés, hogy a kormány engedi-e a piaci árak érvényesülését a fogyasztásban. Ha igen, ez nemcsak a gáz, hanem a villamos energia és a közösségi közlekedés árszínvonalát is erősen érintené, és további lökést jelentene az infláció megugrásához. Ha viszont a kormány tompítani kívánja a piaci árak hatását, e lépése akár több tízmilliárd forintnyi többletdeficitet is okozhat – közölte a Világgazdaság kérdésére Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Hozzátette: az ugyanakkor valószínűtlen, hogy a drágulás hatása százmilliárd forintos méreteket öltene.

Az infláció jövőbeli alakulása az Országgyűlés költségvetési bizottságának európai ügyekkel foglalkozó albizottságának tegnapi ülésén is fontos téma volt. Az ülésen Tabák Péter, a PM főosztályvezetője leszögezte: a várakozásokat túlszárnyaló inflációnak ugyanakkor nincs hatása a költségvetési egyenleg alakulására, mivel a többletbevételeket ellensúlyozza a nyugdíj- és családtámogatási kifizetések emelkedése. Hozzátette: a gazdasági növekedés 2007 harmadik negyedévében a tárca várakozása szerint gyorsul a második negyedévi 1,2 százalékos mélypont után. A GDP-növekedés lassulását jelentős részben a közösségi fogyasztás csökkenése okozza – közölte Tabák Péter, aki szerint jövőre az uniós források hatására komolyan nőhet a beruházások üteme. A Világgazdaság kérdésére azonban Mádi László, a bizottság fideszes tagja úgy vélekedett: rejtélyes, hogy jövőre és különösen 2009-től mitől lódulna meg a növekedés üteme. Ismeretes, hogy ezzel kapcsolatosan az Állami Számvevőszék és az elemzők is kételyeket fogalmaztak meg. Az ellenzéki képviselő azt is kifogásolta, hogy az adóbevételek alakulásáról sincsenek pontos és megbízható adatok, így azt sem tudni, hogy a vagyonosodási vizsgálatok hogyan hatnak a GDP-re és a beruházásokra. Mádi László szerint ugyanis a vizsgálatok sok beruházót bizonytalanítanak el. KR

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.