BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Éleződő uniós gázvezetékvita

A keleti-tengeri orosz–német gázvezeték teljes támogatását kéri az uniós tagállamoktól Angela Merkel kancellár az EU vezetőihez intézett levelében. A José Manuel Barroso bizottsági elnöknek és a soros uniós elnökséget ellátó Csehország miniszterelnökének, Mirek Topoláneknek eljuttatott írásban Merkel hangsúlyozza, hogy a közelmúltban lezajlott gázválság egyértelművé tette: az EU energiaellátásának az eddiginél függetlenebb alapokon kell működnie. A német kormányfő felhívása egy nappal azután látott napvilágot, hogy Topolánek a Balti-tengeren keresztülfutó Északi Áramlatot, illetve az orosz Gazprom másik nagy projektjét, a Déli Áramlatot is éles kritikával illette, mivel ezek szerinte fenyegetést jelentenek az unió által preferált Nabucco vezeték megépítésére.

Merkel szerint az EU gázellátása diverzifikálásának érdekében mindhárom fent említett vállalkozásra szükség van – írja az FTD. Ehhez képest Topolánek a témában rendezett budapesti konferencián (VG, január 28., 7. o.) úgy fogalmazott, hogy míg a Nabucco a csatlakozásra készülő országok és az EU egésze számára kulcsfontosságú, a két orosz részvétellel megvalósítandó projekt csak tovább fokozná az unió egyoldalú energiafüggőségét.

A berlini kabinet feje levelében ugyanakkor visszautasította azt a bizottsági javaslatot, amelynek értelmében 3,5 milliárd euró uniós pluszforrásból fejlesztenék a tagállamokat összekötő gázvezeték-hálózatokat (lásd keretes írásunkat). Merkel szerint az infrastrukturális fejlesztések az energetikai konszernek feladatai közé tartoznak. VG




Hoppon marad térségünk

Éppen a gázkrízis által leginkább sújtott kisebb keleti tagállamok részesülnének a legkevésbé az Európai Bizottság által szerdán javasolt infrastruktúra-fejlesztésekből – mutat rá az EUobserver.

Miközben a szlovák–magyar vagy a görög–bolgár gázvezeték-összeköttetés fejlesztésére 20-25 milliós öszszegeket irányoztak elő, a nyugati tagállamok egyenként 100 millió euró feletti támogatásban részesülnének.


Miközben a szlovák–magyar vagy a görög–bolgár gázvezeték-összeköttetés fejlesztésére 20-25 milliós öszszegeket irányoztak elő, a nyugati tagállamok egyenként 100 millió euró feletti támogatásban részesülnének.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.