Ez év végére készen állhat a félüzemi, majd üzemi szintű kísérletek megkezdésére a Szegedi Tudományegyetem közreműködésével kifejlesztett második generációs bioüzemanyag-gyártási technológia, amelynek alkalmazásával a mezőgazdaságban keletkező cellulóztartalmú hulladékokat használnák fel bioetanol gyártására. A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara (SZTE-TTIK) és konzorciumi partnerei (a Magyar Biogáz Egyesület és az ipari megvalósításban érdekelt partnerek) szakemberei hároméves munkával olyan technológiát dolgoztak ki, amely a mezőgazdaság és a feldolgozóipar lignocellulóz-tartalmú hulladékából – például bogyósgyümölcs-préslepényből, cukorcirokszalmából – 55-60 százalékos hatékonysággal képes a bioüzemanyagok alapanyagául szolgáló etanolt előállítani. Kiricsi Imre professzor, a SZTE-TTIK rektorhelyettese elmondta: a már működő bioetanolüzemek a gyártáshoz könnyen lebontható szénhidráttartalmú haszon- és takarmánynövényeket használnak alapanyagként, mint például a kukorica. Azonban az elmúlt évek hektikusan ingadozó terméseredményei, a gabonaárak alakulása, illetve a fejlődő országok élelmiszer-ellátási gondjai miatt ezek a növények nem jelentenek hosszú távú megoldást a világ és Magyarország energiaproblémájára. A Szegeden kidolgozott módszer ezzel szemben növényi hulladékból képes előállítani a – benzinhez keverhető vagy magas növényikomponens-tartalmú üzemanyagok készítéséhez felhasználható – etanolt, anélkül hogy területeket vonna el az élelmiszercélú mezőgazdasági termeléstől.
A fejlesztés éppen azt célozta, hogy Magyarországon is megteremtsük a feltételeket a második generációs bioüzemanyagok gyártásához, megszüntetve ezzel az etanolgyártók, illetve az élelmiszeripar és az állattartó ágazat közötti érdekellentéteket – fejtette ki Kiricsi Imre profeszszor. Ugyanakkor az eredmény környezetvédelmi szempontból is kiemelkedő, hiszen a tudományegyetem kutatói által kifejlesztett gyakorlati technológiának köszönhetően az élelmiszer-ipari nyersanyagok termelésekor és feldolgozásakor keletkező hulladékok teljes körűen feldolgozhatóvá válnak, miközben a bioetanol-fermentációból visszamaradó anyagok is tovább hasznosíthatók biogáz- vagy komposzt-előállítás céljára. Azaz a cellulóztartalmú hulladék megújuló energia- és tápanyagforrásként hasznosul, miközben a gyártás kevésbé kiszolgáltatott az aktuális mezőgazdasági terméseredményeknek.
A tudományegyetem munkatársai gazdaságossági számításokat is végeztek, ezek eredménye azt mutatja, hogy amennyiben a bioetanol-gyártás kiegészül a keletkező melléktermékek értékesítésével, és/vagy hasznosításával, a technológia versenyképes lesz a most alkalmazott első generációs bioüzemanyag-előállító eljárásokkal szemben.
A négyévesre tervezett projekt utolsó szakaszában a szegedi kutatók a technológia tökéletesítésén, valamint ipari bevezetésének előkészítésén dolgoznak tovább. Kiricsi Imre elmondta: egyelőre nincs konkrét projektterv arra vonatkozóan, hogy mikor kezdődhet el ipari méretekben a második generációs bioüzemanyag-gyártás Magyarországon, ám ez év végére a technológia készen áll arra, hogy félüzemi, majd üzemi szinten is elkezdjék alkalmazni. NIG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.