Épül-e új Puskás stadion, vagy sem? Jellemző a magyar sport
állami támogatásának jelenlegi helyzetére, hogy ez lehet napjaink egyik legjelentősebb kérdése, miközben alig több mint 250 nap maradt felkészülni a londoni olimpiára, a stadionfejlesztésre szánt kerethez képest jóval kisebb összegből. A látványberuházásokra több tízmilliárd forintos összértékű ígéretek hangzottak már el, a legfrissebb közülük a múlt héten, amikor a kormány arról döntött: megindul a legnagyobb magyar stadion újjáépítése.
Persze a Puskás stadion felújításának terve nem új keletű. A kormány ezt már tavaly megígérte, sőt, már le is játszották
a búcsúmeccset. Ezután jelentette be Fürjes Balázs, a budapesti nagyberuházásokért felelős, frissen kinevezett kormánybiztos, hogy a túlzott költségek miatt nem épülne új aréna, helyette Debrecen és a Ferencváros kapna egy-egy, a Puskásnál kisebb, magyar szinten mégis nagynak számító stadiont. Ezt követte a kormány döntése, amely szerint mégis felépül a nemzeti aréna.
Az aktuális tervek szerint tehát mintegy 60-70 milliárd forintot költhet az állam a három stadion teljes újjáépítésére. Persze ebből jóval kevesebb az, amelyre már kötelezettséget is vállaltak, ám az összeg így is tízmilliárdos nagyságrendű. A debreceni stadionra 12,5 milliárdot már az idei költségvetésben el is különítettek. A Puskás újjáépítése kormányszóvivői ígéret szintjén tart, ez a becslések szerint mintegy 35 milliárdból jöhet ki. A Ferencváros új pályája pedig 10-12 milliárdba kerülhet, csak előbb vissza kell vásárolni a területet a mostani tulajdonosától, valószínűleg szintén több milliárdért.
A látványberuházásokon túl azonban kevés fejlesztés zajlik a sportban állami támogatással. Rövid távon a leglátványosabb eredményeket egy sikeres olimpiai szerepléssel lehetne elérni jövőre – ehhez képest a költségvetés tervezetében 2472 millió forintot különítettek el az olimpiai felkészülésre és 570 milliót a kiutazásra, vagyis az összeg még csökken is az idei támogatáshoz képest.
elfogadni. Az adatokból egyébként könnyen kiszámítható, hogy két-hárommilliós átlagos támogatással kalkuláltak. A húszmilliárdos éves összeg viszonylag nagynak mondható: az állam az idén 31 milliárd forintot ad a sportnak, a piaci szféra hozzájárulása 7–11 milliárd közé tehető. A kormányzat korábbi lépései között illetékmentessé tette a sporttelepek s az ilyen célra átalakítandó ingatlanok vásárlását, lehetővé tette az ekhós adózást a sportolóknak és edzőknek.
elfogadni. Az adatokból egyébként könnyen kiszámítható, hogy két-hárommilliós átlagos támogatással kalkuláltak. A húszmilliárdos éves összeg viszonylag nagynak mondható: az állam az idén 31 milliárd forintot ad a sportnak, a piaci szféra hozzájárulása 7–11 milliárd közé tehető. A kormányzat korábbi lépései között illetékmentessé tette a sporttelepek s az ilyen célra átalakítandó ingatlanok vásárlását, lehetővé tette az ekhós adózást a sportolóknak és edzőknek.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.