A felvételt nyert diákokkal az első héten egy kritériumdolgozatot íratnak, hogy felmérjék a tudásszintet. Radnóti Katalin, a felmérés egyik kezdeményezője és kiértékelője nemrég a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) konferenciáján elmondta: a diákoknak alapvető, a középiskolában elsajátítandó ismeretei hiányoznak. Az ELTE TTK Fizikai Intézetének főiskolai tanára közölte, hogy a fizikafelmérők összeredménye éves átlagban 47, míg a kémiadolgozatoké 35 százalék. A diákok igen jelentős részének (akik 50 százalék alatt teljesítenek), felzárkóztató tanfolyamokat kell tartani. Radnóti kiemelte, hogy a hozott pontszámok sem mutatják a valós tudást, sok jó jegyet kapó tanuló is igen gyenge tudásról ad számot. Sokan keverik a különböző képleteket és elméleteket, igen hiányosak a matematikai ismeretek, amelyekre a fizika és a kémia építene, például a felsőoktatásban a differenciál- és az integrálszámítás elemeire. Radnóti megemlítette, hogy volt olyan hallgató, akinek a törtek összeadása sem ment, ő azért jelentkezett fizikaszakra, mert nem volt elég a pontszáma, hogy felvegyék a rendőrtiszti főiskolára.
Az ELTE tanára szerint a gyenge teljesítmény oka többek között a természettudományos tárgyak óraszámának csökkenése, miközben a tananyag mennyisége gyakorlatilag változatlan maradt. Az érettségi igen alacsony szintű tudást kér, 60 százalék elegendő az ötös jegyhez. Az okok között említette a tanárképzés válságát, a tanárképző főiskolák beolvasztását, megszűntetését.
A 2012-es PISA-felmérés sokkoló, egyre romló eredményeit elemző fórumon az MTA elnöke közölte: igen alacsony, 1-2 százalék körüli a matematika, illetve természettudományos ismeretekből kiválóan teljesítők aránya, a gyengén teljesítők aránya egyre nő. Pálinkás József arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiemelkedően teljesítőkből lehetnek a jövő mérnökei, tudósai. Csapó Benő, a PISA igazgatótanácsának tagja elmondta, hogy Sanghajban a kiválóan teljesítők aránya 30 százalék körüli, de a korábban nálunk rosszabbul teljesítő Lengyelországban is már magasabb (5 százalék), így óriási lemaradásunk lehet majd a világban a legkiválóbb szakemberek számát tekintve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.