Kudarcba fulladt a horvátországi INA szénhidrogén-ipari társaság irányításáról pénteken tartott, immár ötödik magyar-horvát egyeztetés is. A zágrábi megbeszélésen magyar részről a 49,07 százalékos tulajdonos Mol küldöttsége vett részt Molnár József vezérigazgató vezetésével, a 44,84 százalékban tulajdonos horvát államot pedig Ivo Vrdoljak gazdasági miniszter képviselte.
Előzetes várakozások szerint a fő témának annak kellett volna lennie, hogy a Mol mennyiért adja el az INA-ban lévő tulajdonhányadát a horvát államnak. Néhány nappal korábbi, nem-hivatalos Gazprom-forrásra hivatkozó horvát lapértesülések szerint ugyanis a Mol már kész kiszállni a leányvállalatból. A tőle megvásárolandó hányadot a horvát kormány eladná a Gazpromnak, még meg is fejelné 19 százalékkal a saját részesedése terhére. Ivan Vrdoljak a megbeszélések előtt egy nappal még arról beszélt, hogy a horvát kormány hitelt keres a Mol kivásárlásához.
Bejelentésére a Mol azzal reagált, hogy továbbra is az INA piaci elven történő működtetésében érdekelt, ha pedig a horvát kormány továbbra is egy állami irányítású INA-t szeretne, a Mol eladja részesedését.
Találgatások szerint a Mol hárommilliárd eurót szeretne kapni a horvátországi hányadért, amiért a vevőjelölt csak 1,4-1,6 milliárdot adna. Ilyen nagy különbség mellett aligha volt remélhető, hogy már az első áregyeztetésen dűlőre jutnak. Vagy nem is jutottak, vagy – amint az a tárgyalás utáni nyilatkozatok alapján gondolható – nem is beszéltek róla.
Ehelyett csütörtök este Dominic Köfner, a Mol csoport kommunikációért felelős elnökhelyettese arról beszélt újságíróknak, hogy négy fontos kérdésben kívánnak előrejutni. Hallani szeretnék Ivan Vrdoljaktól, hogy a horvát kormány hogyan vélekedik az INA felügyelő bizottságának az INA vállalatirányítására vonatkozó javaslatáról. Kíváncsiak voltak rá, hogy a horvát kormány valóban elvárja-e: a Mol ne konszolidálja az INA-t a pénzügyi jelentéseiben. Szerettek volna egyes üzleti ügyekről is részletesen tárgyalni, és a miniszter korábbi ígéretei alapján szívesen megismerték volna Vdroljak javaslatait arra, hogyan változtatható meg, javítható a horvátországi szabályozási környezet.
A három órás megbeszélés után kiadott Mol-közlemény szerint nem volt előrelépés. A felsoroltak közül egyelten kérdésre sem kaptak választ, és üzleti ügyekről sem tudtak tárgyalni.
A megbeszélések eredménytelenségéről számolt be Ivan Vrdoljak, is, akit a Jutarnji List idézett. A horvát lap szerint a miniszter kijelentette, hogy most nem született megoldás, de nem szabad elveszíteni a reményt. Egyebek között elmondta, hogy a horvát fél javaslatot fog készíteni egy új részvényesi megállapodásra, amely napirendre kerülhet a következő tárgyalási fordulón. Hangsúlyozta, hogy Horvátország szuverén állam, és meg kell védenie a nemzeti érdekeket. A Mol esetleges kivásárlását egyik lehetséges megoldásként említette, hozzátéve, hogy a horvát államadósság nem növelhető. Emlékeztetett, hogy (horvát álláspont szerint) a Mol Ivo Sanader volt horvát miniszterelnök megvesztegetésével jutott hozzá az INA irányítási jogához.
A Jutarnji List megírja azt is, hogy a Mol részéről a legvitatottabb kérdés az INA gáz üzletágának a sorsa. A magyar társaság szerint tulajdonostársa, a horvát állam megszegte a 2009-es részvényesi megállapodást azzal, hogy nem vásárolta meg az INA-tól annak gáz üzletágát, kötelezettségvállalása ellenére.
Nehézkes haladás
Az INA sorsáról tartott első, tavaly szeptemberi tárgyaláson azokat a fő kérdéseket határozták meg, amelyekben később majd meg kell állapodni, eleveníti fel a horvát lap. A második, tavaly novemberi megbeszélésen azonban eltávolodtak egymástól az álláspontok. Ez év januárjában mát többre jutottak, főként az INA usptream üzletágát illetően. A májusi, negyedik találkozó ismét hullámvölgyet hozott, főként Ivo Sanader akkorra időzített bírósági tárgyalása miatt. Nem volt előrelépés most sem, de úgy tűnik, lesz hatodik forduló is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.