Az előzetes 3,2 százalékos növekedés meghaladta az elemzői várakozásokat. Ezen túl a mostani adatok lesznek az elsők, amelyek az új, ESA 2010 módszertan szerint készültek, sőt már tartalmazzák a Nemzeti Számlák szokásos revízióját is. Eppich Győző, az OTP szenior elemzője szerint a múlt pénteken közzétett beruházás statisztika arra utal, hogy a beruházások továbbra is érdemben hozzájárulhattak a növekedéshez.
Csütörtökön tartja idei utolsó kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank (EKB). A legutóbbi döntést követő sajtótájékoztatón Mario Draghi elnök úgy fogalmazott, hogy abban az esetben várhatóak további intézkedések, amennyiben az eddigiek elégtelennek bizonyulnak és az inflációs várakozások tovább csökkennek. Elemzők szerint mindkét feltétel teljesült, az eddigi bejelentések nem érték el a kívánt hatást, az eurózóna inflációja novemberben 0,3 százalékra csökkent az októberi 0,4 százalékról, míg a munkanélküliek száma 60 ezer fővel nőtt októberben, változatlan, 11,5 százalékos munkanélküliségi ráta mellett. Az EKB mérlegfőösszegének növelése pedig annyira nem halad, hogy az elmúlt hetekben kifejezetten csökkent. Az EKB alelnökétől érkezett jelzés szerint azonban egyelőre várni kell: Vítor Constâncio a múlt héten azt közölte, hogy 2015 első negyedévében jobban fogják majd látni az eddigi intézkedések hatásait, így Szaniszló Bálint szerint könnyen elképzelhető, hogy a bejelentés a január 22-i vagy március 5-i ülésre tolódik.
Pénteken érkeznek a legfrissebb munkaerő-piaci adatok az Egyesült Államokból. A várakozások szerint havi 200 ezer fő felett maradhatott novemberben a nettó foglalkoztatottság bővülés, ami várhatóan elegendő lesz ahhoz, hogy a munkanélküliségi ráta 5,8 százalékról tovább csökkenjen. A beérkező adat növeli tehát az első negyedévre várt kamatemelés valószínűségét. Ugyanakkor az olajexportáló országok múlt csütörtöki, a kitermelést nem változtató döntése miatt tovább csökkent a nyersolaj ára.
Az előrejelzések szerint 80 dollár körüli hordónkénti nyersolajár esetén az amerikai infláció kicsivel 1,5 százalék felett alakulhat jövőre. Ennek tükrében enyhén módosultak a kamatpályára vonatkozó várakozások, egyes vélemények szerint a Fed néhány hónappal elhalaszthatja a szigorítási ciklus elindítását. A következő hónapokban érdemes lesz figyelni, hogy az alacsonyabb olajár hogyan hat a Fed monetáris politikájára, ezen keresztül például az euró/dollár árfolyamra. Egyelőre úgy tűnik, hogy az infláció csökkenése lehetőséget teremt a szigorítás elhalasztására, kérdés, hogy ezzel kíván-e élni a Fed – véli Dunai Gábor elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.