BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína az árupiaci áresés nagy nyertese lehet

Az elemzői várakozásoknál jobban alakultak a kínai külkereskedelmi adatok decemberben: az export értéke 9,7 százalékkal növekedett, az importé 2,3 százalékkal esett vissza éves összehasonlításban, így a kereskedelmi mérleg 49,6 milliárd dolláros többlettel zárt a kínai vámszolgálat adatai szerint. A piaci várakozásoknál kedvezőbb statisztika arra utal, hogy Kína megtalálta a módját gyengélkedő feldolgozóiparának támogatására, miközben az erős amerikai gazdaság ellensúlyozza Európa és Japán nyomott növekedését.
A tavalyi év egészét tekintve azonban Kína külkereskedelme, a hivatalos, 7,5 százalékos céltól jócskán elmaradva, 3,4 százalékkal növekedett 2013-hoz képest, az export 6,1 százalékkal, az import 0,4 százalékkal nőtt 2013-hoz képest.

A külkereskedelmi mérleg többlete 45,9 százalékkal 385 milliárd dollárra emelkedett, amit elsősorban az import alacsony mértékű bővülése okozott. A behozatal alakulását nagyban befolyásolja, hogy az árupiacokon jelentős áresés következett be az elmúlt időszakban. A legnagyobb figyelem az olajár esését kíséri – az energiahordozó ára tavaly június óta 50 százalékos esést produkált –, a Bloomberg 22 nyersanyagot tartalmazó indexe ugyanakkor azt mutatja: az árupiaci árindex 12 éves mélypontra esett vissza. Az elmúlt egy évben 17 százalékos volt az áresés.

Kína pedig ezt arra használta ki, hogy – részben készletei feltöltésére – bevásároljon: a tegnap közölt előzetes adatok szerint decemberben Kína 30,37 millió tonna nyersolajat importált, ami napi szinten 7,2 millió hordónak felel meg, ez éves összehasonlításban 13,4 százalékos növekedést jelent. A decemberi behozatal megdöntötte a korábbi, januárban felállított 28,16 millió tonnás abszolút havi és az áprilisi 6,8 millió hordós napi rekordot. Jelentősen nőtt ugyanakkor a vasérc importja: a 2013-as 820,3 millió tonna után tavaly 932,5 millió tonnát vásároltak a kínai cégek. A decemberi szállítások 29 százalékkal haladták meg az előző havi szintet.

Eközben az acélgyártáshoz használt alapanyag ára 47 százalékot zuhant 2014-ben, részben a csökkenő kéreslet, részben amiatt, hogy a legnagyobb kitermelők fokozták az olcsó ausztráliai és brazíliai kitermelést.

Rekordszintre, 4,83 millió tonnára növekedett a kínai behozatal 2014-ben a megmunkálatlan rézből, a szójababból pedig 12,7 százalékos bővüléssel 71,4 millió tonnás volt az import.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.